«Зимний фестиваль знаний 2025»

Розробка уроку на тему: "Органи чуття"

Данний урок знайомить й систематизує знання дітей про органи чут­тя, їх призначення, розвивє фонематичний слух, логічне мислення; формує свідоме ставлення до того, що здоров'я потрібно берегти.

Олимпиады: Литературное чтение 1 - 4 классы

Содержимое разработки





Урок з розвитку мислення

в 1 класі






Органи чуттів (слух, зір, нюх, смак, дотик) (продовження)

Мета. Ознайомити й систематизувати знання дітей про органи чут­тя, їх призначення, розвивати фонематичний слух, логічне мислення; формувати свідоме ставлення до того, що здоров'я потрібно берегти.

Обладнання: демонстраційний матеріал, посібник «Планета мірку­вань» І кл., роздатковий матеріал.

Хід уроку

I. Організація учнів до уроку.

Всі сідайте тихо, діти.

Домовляймось не шуміти,

Руку гарно піднімати,

На уроці не дрімати,

А знання мерщій хапати.

Тож гаразд, часу не гаєм,

І урок вже починаєм.


Девіз уроку.

Слухати мало, потрібно чути.

Дивитися мало, потрібно бачити.

Треба вчитись відчувати.

Треба дружно працювати.

II. Повторення вивченого матеріалу.

  • За допомогою чого ми пізнаємо навколишній світ?

  • Якими словами вас сьогодні розбудила матуся(бабуся, тато…)Чим ми чуємо?(Вухами. Вухо-це орган слуху.)

  • Чим ви відчули приємний аромат сніданку?(Носом. Ніс – орган нюху.)

  • Що цікавого ви побачили йдучи до школи? Чим ми бачимо? (Очима. Очі-орган зору.)

III. Робота над темою. Сьогодні ми продовжимо роботу, розпочату на минулому уроці, за темою «Органи чуття».

1. Знайомство зі смаком.

А. Відгадування загадки.

Завжди в роті лежить,

А проковтнути не можна. (язик)


Якби не було його, не сказав би нічого. (язик)

Гра «Відгадай на смак»

( 4склянки води: проста, солона, кисла, солодка; овочі і фрукти на тарілці.)

За допомогою чого ви відгадали те, що куштували?(Язика. Язик - орган смаку.)


Б. Робота з посібником.

— Розглянемо малюнки і виконаємо завдання на с. 43.






  • Отже, для чого потрібен язик? (Щоб відчувати смак.)


Цікаво знати. Спостерігається досить чітка спеціалізація рецепторів язика до сприйняття різних смакових подразнень. Так, до солодкого найчутливішим є кінчик язика, до кислого - його краї, до солоного - кінчик і краї язика, а до гіркого - корінь язика.

Фізкультхвилинка

2. Знайомство з органами дотику.

А. Відгадування загадки.

П’ять братів‚ п’ять силачів, хоч і здаються малими
Можеш все робити ними‚ і писати й майструвати.
Хто це? Зумій відгадати. (5 пальців)

У двох матерів по п'ять синів,

а всім ім'я одне. (Пальці на руках.)


Гра «Чарівна торбинка»

(М’яка іграшка, ключі, кубик,кулька,яблуко. )

За допомогою чого ви вгадали? (За допомогою дотику до предмета.)

Б. Робота з посібником.



— Розглянемо малюнки на с. 44 і виконаємо завдання.




  • Отже, для чого нам потрібні пальці і шкіра на них? (Вони потрібні для того, щоб ми могли доторкнутися, взяти в руку і відчути предмет.)

  • Молодці, діти, ось так непомітно ми познайомились з органами зору, слуху, нюху, смаку, дотику.

  • Яким узагальнюючим словом їх можна назвати? (Органи чуття.)

Вони — наші помічники, без яких ми не можемо уявити свого життя.

Очі орган зору. Недарма кажуть: «Краще один раз побачити, ніж сто разів почути».

Вуха орган слуху. Через орган слуху людина розрізняє звуки. Вона чує мовлення інших людей, музику, голоси тварин.

Ніс — орган нюху. Завдяки органу нюху ми відчуваємо приємні пахощі квітів. Аромат мила, шампуню приносить велике задоволення, а запах їжі збуджує апетит.

Язик — орган смаку. Завдяки органу смаку ми відчуваємо смак ре­човини, що потрапила до рота. Вона може бути солодкою, кислою, гір­кою або солоною.

Шкіра — орган дотику. У шкірі є багато нервових закінчень. Шкі­рою людина відчуває холод, тепло, біль, дотик. Вона відчуває м'який чи твердий предмет.

Усі органи потрібно тримати в чистоті і берегти від ушкоджень.


Фізкультхвилинка на увагу

V. Узагальнення знань.

(На дошці — малюнки з органами чуттів.)


— Хто ж вони наші вірні помічники?  (Органи чуття.)

  • Скільки їх? (5)

  • Назвіть їх ще раз. 

  • Які відчуття можуть викликати у нас ці органи? (Задоволення, радість, насолоду, смуток, образу...)

  • Якщо відчуття приємні, людина почувається якою...? (Веселою, задоволеною.) Якщо не приємні? (Засмученою, незадоволеною.)

Поміркуйте, чи можна визначити найважливіший серед органів чуття?


VI. Рефлексія знань.

Тест «Склади пазл» (У кожного учня конверт з розрізними картинками)





Висновок. Люди мислять і пізнають навколишній світ за допомогою органів чуття.

VІI. Підсумок уроку.

  • Що цікавого ви дізналися на уроці?

  • Що найбільше сподобалось?


Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Олимпиады «Зимний фестиваль знаний 2025»

Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее