«Тексерілді»: мектеп-интернат директорының
оқу ісі жөніндегі орынбасары:
Көпжасаров Қ.А.
Оңтүстік Қазақстан облысы Түлкібас ауданы үш тілде оқытатын мамандандырылған
мектеп-интернатының Адам Қоғам Құқық пәнінен арналған қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пәні: Адам Қоғам Құқық | Күні:30.11.2016 | Сыныбы: 10а,б | ||||
Сабақтың тақырыбы | « Отбасы әлеуметтік топ ретінде » | |||||
Сілтеме | Баспасөз материалдары Интернет материалдары | |||||
Мақсаты
| Отбасы туралы түсініктеме беру.Отбасы алдындағы жауапкершілік, сенім, өзара сыйластық, қазіргі заманғы отбасының негізгі ерекше қызметтері туралы түсінік беру. «Отан отбасыдан басталады» деген сыяқты маалдарға сүйіне отырып, отбасын құрметтеуді,өзара түсінік пен сыйластықты бағалауға, сүйе білуге тәрбиелеу. Өз ойларын еркін, нақты жеткізе білуге баулу, тіл байлықтарын дамыту, өз бетімен ізденуге, ой қорытуға дағдыландыру. Топтық жұмыс арқылы оқушылар арасында ынтымақтастық орнату. | |||||
Күтілетін нәтижелер
| Отбасы туралы түсініктеме беру.Отбасы алдындағы жауапкершілік, сенім, өзара сыйластық, қазіргі заманғы отбасының негізгі ерекше қызметтері туралы түсінік беру. «Отан отбасыдан басталады» деген сыяқты маалдарға сүйіне отырып, отбасын құрметтеуді,өзара түсінік пен сыйластықты бағалауға, сүйе білуге тәрбиелеу. Өз ойларын еркін, нақты жеткізе білуге баулу, тіл байлықтарын дамыту, өз бетімен ізденуге, ой қорытуға дағдыландыру. Топтық жұмыс арқылы оқушылар арасында ынтымақтастық орнату. | |||||
Сабақтың түрі | Жаңа білімді меңгерту | |||||
Пәнаралық байланыс | Құқық. | |||||
Қолданылатын әдістер | Жигсо стратегиясы, Сын тұрғысынан ойлау стратегияларын қолданамын: қызығушылығын ояту, мағынаны ашу, ойтолғаныс, АКТ, Білім беру үшін және оқуды бағалау тәсілдері бойынша жиынтық бағалау. | |||||
Керекті жабдықтар
| Оқулық, интербелсенді тақта, семантикалық карта, кеспеқағаздар, ватман, стикер, маркер т.б. | |||||
Сабақтың барысы: | ||||||
Сабақ кезеңдері | Уақыт |
| Мұғалімәрекеті | Оқушы әрекеті | ||
Кіріспе
| 1 мин
10 мин
8 мин | Жұптық
Жеке
жұптық | Ұйымдастыру: сәлемдесу, түгелдеу Отбасы әлеуметтік топ ретінде анықтама беру
1)Әлеуметтік негігзгі қанша бөлігі бар ?
2) Регресивті ?
2.Үй тапсырмасын тексеру. Оқушылардың өткен білімдерін тексеру 1) Әлеуметтік орта дегеніміз не және ол адамның әлеуметтілігінің қалыптасуына қалай ықпал етеді? 2) Адамның әлеуметтену дегеніміз не және ол қалай іске асырылады? 3) Жеке тұлғаның «рөлдік» тұжырымдамасының мәні неде? 4) Жеке тұлғаның әлеуметтік мәртебесі неден құралады? 5) Азаматтық қоғам дегенді қалай түсінесіздер?
| Отбасы әлеуметтік топ ретінде анықтама бере алды.
4
Жоғарыдан төменге дамуы
Оқушылар жұппен бір-біріне сұрақ- жауап береді | ||
«Ой қозғау» | 3 мин | жеке | «Инсерт» әдісін пайдалану арқылы Не білемін? Не білгім келеді? | Отбасы әлеуметтік топ ретінде туралы не білетіндерін, не білгілерікелетіндерін жазады. | ||
Негізгі бөлім Мағынаны ашу | 5 минут | топтық | АКТ арқылы ЖИГСО -әдісімен жаңа ақпарат табу «Тапқырлар» тобы: «Некеге тұру шарттары мен тәртібі» (ҚР «Неке және Отбасы» туралы заңы бойынша «Білгірлер» тобы: Қазіргі заманғы отбасының негізгі қызметтері. «Алғырлар» тобы: «Қазақ халықының құдалық салт дәстүрлері»
| Интернеттен Отбасы әлеуметтік топ ретінде туралы мағлұмат іздеп, топта талқылап, басқа топтармен бөлісу | ||
Сергіту сәті | 4 мин | Топпен | «Қара жорға» биін билеу | Оқушылар «Қара жорға» биін билейді | ||
Түсіну | 7 мин
| Жеке , топтықжұмыс | Мақсаты:Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуін қадағалау. Топта талқылап болған соң, бір оқушы тапсырманы басқа топтарға оұып береді. 1.Интербелсенді тақта арқылы тапсырма беру. | Оқушылар жеке орындап, топ болып тапсырманы талқылайды, ойын еркін жеткізеді, тақырыпты түсінеді. Топтағы бір оқушы өз тобының тапсырмасын оқиды. | ||
«Ой толғаныс» кезеңі
| 5 мин | жеке | Мақсаты: Оқушының қиялдау дағдыларын жетілдіру. ойыны «Шарықтау»(Әр топқа 1 проблемалық сұрақ) 1-топқа .Азаматтық неке көзқарас қандай?
2-топқа .Көп әйел алушылық көзқарас қандай?
3- топқа . Бүгінгі жастар батыстың салтымен үйлену тойын өткезуге көзқарас қандай?
| Бұл ойынды ойнату арқылы оқушылар өлеңнен өздеріне қатысты жолдарды тауып, талдайды.
Бір–біріне сұрақ қояды ! | ||
Рефлексия Бағалау | 2 мин | жеке | Бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын толықтыру | Оқушылар стикерлерге бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазады. | ||
Үй тапсырмасы |
|
| §13-оқу | Күнделікке жазып алады |