«Зимний фестиваль знаний 2025»

«Өсімдіктердің қысқы өзгерісі»

өсімдіктеодің қысқы өзгерістері туралы оқушыларға түсінік қалыптастыру және өсімдікке деген сүйіспеншілігін ояту арқылы табиғатқа қамқор болуды үйрету.

Олимпиады: Литературное чтение 1 - 4 классы

Содержимое разработки

8

Пән:Жаратылыстану Мектеп: М.Мақатаев атындағы №13 орта

мектеп

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Нуржанова Л.У.

Сынып: 1 Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы: Өсімдіктердің қысқы өзгерісі»

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.2.1.1 ,өсімдіктердің маусымдық өзгерісі, шөп өсімдіктерінің маусым бойынша тіршілігі туралы үйрету


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: қыс мезгілі жайында түсінеді, қыс маусымында ағаш пен бұта өсімдіктерінде болатын өзгерістерді аңғарады

Көптеген оқушылар: Өсімдіктердің тірі ағза ретіндегі негізгі ерекшеліктерін табады. Олардың өсетінін, қорек­тенетінін, тыныс алатынын және көбейетінін­ біледі.

Кейбір оқушылар: өсімдіктердің тіршілігі туралы біледі, өз ойын еркін жеткізеді, дәлелдей алады

Бағалау критерийлері


өсімдіктердің маусымдық өзгерісі, шөп өсімдіктерінің маусым бойынша тіршілігі туралы үйренеді

Дескриптор

- Жанды табиғаттарды анықтайды және бояйды.

- Өзі білетін жанды табиғаттардың суретін салады.

- Жансыз табиғат бұрын тірі ағзаның бөлігі болғанын анықтайды.

Сөздік қорлар

ұқсастықтары мен айырмашылықтарын талқылайды және салыстырады (мысалы, жабайы және мәдени)


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Ручка, қаламмен жұмыс жасағанда абайлау керек екенін ескерту

Құндылықтарды дарыту

«Мәңгілік Ел» бұл жалпыға ортақ Еңбек, Қоғам.

Пәнаралық байланыстар

Дүниетану, бейнелеу,қазақ тілі

АКТ қолдану дағдылары

Слайд, интерактивті тақта, таныстырылым

Алдыңғы білім

Өсімдіктер жайлы біледі.

Сабақтың барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс -әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

5 мин

Шаттық шеңбері

Сыныптағы оқушылар шаттық шеңберіне тұрады, бір-біріне жақсы тілектерін айтады.


Әр оқушыға суреттер беріледі. Берілген суреттер бойынша топқа бөлінеді

Суреттерден нелерді көріп тұрсың? Олардың қайсысы жанды табиғатқа жатады?

Қайсысы жансыз табиғатқа жатады?




Сабақтың ортасы


10 мин




















2 мин















Сергіту сәті

1 мин

Қызығушылықты ояту
«Кубизм» әдісі бойынша (суреттеулерді оқимын балалар сол суреттеулерді табады)
1) Ыстық, балалар өзенге шомылып жүр.(жаз)
2) Құстар ұшып келді, жылғалардан сылдырап су ақты.(көктем)
3) Күн суытты, жапырақтар сарғайып, жерге түсті.(күз)
4) Далада аяз, қар жауады, балалар шанамен ойнады.(қыс)
Сергіту сәті «Бес саусақ»
- бір жылда неше мезгіл бар
(Саусақтармен, жұдырықпен көрсету(4 - саусақ төрт жыл мезгілі, әр саусақта үш буыннан бар, ол әр мезгілде үш айдан бар екені, ең ұзын саусақ - көктем, өйткені көктемде күн ұзақ болады. Ең қысқасы - қыс, қыста күн қысқарады. т б)
Жұмбақ шешу: Ақ әже біздерді жебеп отыр,
Аспанда ақ ұнын елеп отыр.(қар)
- қар қай кезде жауады?- қыста.
- Ендеше, біз бүгін қыс мезгілімен жақынырақ танысамыз.
(Сюжетті суретпен жұмыс. Суретке қарап әңгіме құрастыру)



- Қыс туралы кім тақпақ айтады?

5. Жаңа тақырыпты түсіндіру.
Тақырыпты хабарлау, мақсатын түсіндіру.
Оқулықпен жұмыс: Оқулықтағы сурет, ағаш пен бұтаға назар аудару;
Өлең: Қайыршы шал, кемпірдей түсі кетіп,
Жапырағынан айырылған ағаш - қурай.(өлеңнің мәнін ашу)
- Қыста ағаш, бұталар өліп, қурап қалмайды. Қар жауып, аяз болса да тұра береді.
- балалар, ағашты сындыруға болама?- жоқ.
Ал, мына бұтақты басқа балалар сындырып кеткен екен, мен сендерге көрсетуге алып келдім. Қараңдаршы, мынау ағаштың бұтағы. Ағаштың бұтағында бүршіктер бар, бұл бүршіктер қай кезде жапырақ атады?- көктемде. Күн жылынып, қар ерігенде.
- Неге қыста гүлдеп, жапырақ атпайды? Өйткені қыста күн суық, аяз.


- Балалар, күзде жапырақтар сарғайып, түсіп қалады, ал көктемде қайта жапырақ атып, гүлдейді. Неге олар үнемі гүлдеп тұра бермейді?
Балалар сендер бір киіммен жүре бересіңдер ме?- жоқ. Жаңа киім алып бер дейсіңдер, жаңа киімді кигенді ұнатасыңдар. Ағаштар да сендер сияқты, күзде ескі киімін шешіп, көктемде жаңа киім киеді екен.
Балалар ағаштар қыста неге өліп қалмайды? Өйткені ағаштар суыққа өте төзімді, қабығы қалың, тамыры жер астында

«Саралауды» қолдандым
Жұмбақты шеш: Тікен - тікен тік пісте,
Қысы - жазы бір түсте.
Жасыл ине киемін.
Жайлаймын тау биігін.
Жаңа жылды тойласаң,
Төрінедемін үйіңнің. (шырша)
Ойын: Сөзді тауып сөйлем құрау деңгейіне қарай- РЫШАШ ( шырша)
3 2 1 5 4


Өсімдіктер — тірі ағзалар. Олар өседі, қоректенеді, тыныс алады, көбейеді. Жансыз табиғат нысандары өспейді, қоректенбейді, тыныс алмайды және көбеймейді.

Жеке жұмыс.

1-2 жұмыс парағы.

(Оқушылар суреттерді қарап, жанды ағзаларды бояйды, жансыз заттарды сызады.)

Қалыптастырушы бағалау. 2-тапсырма

Суреттерге мұқият қараңыз. Әр топтағы артық өсімдікті анықтап, () белгісімен

белгілеңіз. Басқаларының ортақ атауын жазыңыз.

Бұлар - ___________________

Дескриптор: Білім алушы

- қатардағы артық өсімдікті анықтайды;

- өсімдіктердің ортақ атауын жазады.


Табиғат туралы мақал - мәтелдер:
Таза болса табиғат
Аман болар адамзат.
Туған жердің суы тәтті
Топырағы да ыстық (балаларға айтқызу)




Оқулық ,суреттер













Ықшам сабақ әріптестерден алған






тыңдалым









Жұмыс дәптері























«Саралау» әдісі

















Сабақтың соңы

10


















5 мин





2 мин


Топтық жұмыс (постер қорғау)

1-топ: Зерттейді


2- топ: Талдайды.


3- топ: Сынып ішіндегі жанды затты тауып, суретін салады. Оны жанды ағза екенін сипаттайды.

4-топ: Сынып ішіндегі жансыз затты тауып, суретін салады, сипаттайды. Ол бұрын тірі ағзаның бөлігі болғанын анықтап айтып береді.

Кері байланыс

«Баспалдақ» әдісі









Плакат, стикерлер, суреттер



















Саралау – Сізқосымшакөмеккөрсетудіқалайжоспарлайсыз? Сізқабілетіжоғарыоқушыларғатапсырманыкүрделендірудіқалайжопарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс

Дарынды оқушыларға қосымша тапсырма дайындалады. Қабілеті төмен оқушыларға қажет жағдайда үлгеруші оқушыны көмек көрсету ұсынылады.

Оқушыларды смайлик арқылы мадақтау, бағалау

Топтар «Бас бармақ» тәсілі арқылы бір-бірін бағалайды.


дүниетану, бейнелеу


Оқушыларға өсімдіктерді аялауға үйретіп, мейірімділікке тәрбиелеу.

Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.






Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:Топтық жұмыс арқылы өсімдіктердің қысқы өзгерісін меңгерді

2: Жұмбақ, ойындар арқылы сабаққа қызығушылығы артты

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Ребусты шешу арқылы ой-өрісін кеңейтуге болады

2: «Чемодан, еттартқыш, қоқыс жәшігі» әдісін қолданса сабақты жақсартуға ықпал ете алады

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік /қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?














Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Олимпиады «Зимний фестиваль знаний 2025»

Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее