«Зимний фестиваль знаний 2025»

Ochiq dars :"Shaxs va narsa nomini bildirgan so'zlar "

Sinf 2

Mavzu Shaxs va narsa nomini bildirgan sozlar

O'quvchilarga shaxs va narsa nomini bildirgan tushunchalar haqida ma'lumot berish

Олимпиады: Литературное чтение 1 - 4 классы

Содержимое разработки

2-sinf

Ona tili

Dars mavzusi: Shaxs va narsa nomini bildirgan so’zlar. 154-157-mashqlar

Dars maqsadi:

Ta’limiy maqsad: O’quvchilarning shaxs va narsa nomini bildirgan so’zlarga oid bilimlarini mustahkamlash.FK1:kim?nima? so`rog`iga javob bo`ladigan so`zlarni to`g`ri yoza oladi

Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilar ongiga tabiatga ehtiyotkorona munosabatda bo’lish, millatlararo do'stona munosabat tushunchalarini singdirish. TK5:ozodalikka rioya qilish

Rivojlantiruvchi maqsad: Og’zaki va yozma nutqlarini rivojlantirish. Husnixat malakalarini oshirish. Tafakkurlarini kengaytirish.

Dars turi: mustahkamlash.

Dars metodi: suhbat, savol-javob, husnixat, ,,T.T.texnologiyasi”, ,,Rebus”, ,,Quvnoq jadval”

Dars jihozi: rasmlar, tarqatmalar, plakat, multimedia, darslik .

Dars borishi:

D

ars rejasi:

1.Oltin qoidalar

2.Guruhlar tanishuvi

3.5ta tashabbus

4.,,T.T” texnologiyasi

5.,,Quvnoq jadval” o`yini

6.Husnixat

7

.Boshqotirma

8.Millatim-g`ururim

9.Test sinovi

10.Tabiat qo`ynida…

11.G`olibga rag`bat

O`qituvchi:Qani, bolalar bugun hamma sog`lommi,yangi darsga tayyormisiz?

O`quvchi:Ustoz, bizlar sog`lommiz, yangi darsga tayyormiz.

O`qituvchi:Darsimiz…

O`quvchi:Ona tili jon tilim

Sen o`zingsan jon dilim

Yuragimning to`rida

Sayrab turgan bulbulim.

O`qituvchi:Keling,o`quvchilar bugun darsimizni noan`anaviy tarzda guruhlarga bo`linib, bellashib,bahslashib o`tkazamiz. Yangi yil bayrami munosabati bilan men sizlarni archa o`yinchoqlari bilan baholamoqchiman Qani qaysi guruh archasi chiroyli, o`yinchoqlari ko`p bo`lar ekan? Endi guruhlarga navbat…

So`z guruhi:Biz so`z guruhimiz!

-So`zlar shaxs va narsaning nomini harakatini, belgisini, sanog`ini bildiradi.

-So`zlar bo`g`inlardan tuziladi.Unli tovush bog`in hosil qiladi.



-So`zlar Kim? Nima? Nima qildi? Qanday? Qanaqa? Nechanchi? so’roqlariga javob bo’ladi

Gap guruhi:Biz gap guruhimiz!

Nutq guruhi-Biz nutq guruhimiz!

O`qituvchi:Balli bolajonlar!Ona tili qoidalarini yod olibsiz.

-Qaysi til ona tilimiz?

-O`zbek tili.

-O’zbek tili qachon davlat tili deb e’lon qilindi?

-1989-yil 21-oktabrda.

-O’zbek tiliga asos solgan ajdodlarimizni bilasizmi?

-M.Qoshg’ariy, Yusuf Hos Hojib, A.Navoiy.

-Ona tilimiz onaga qiyoslanadi. Yana nima onaga qiyoslanadi?

-Vatan.

-Vatanimiz qayer?

-O’zbekiston.

- O’zbekiston kelajagi buyuk davlat.

Siz O’zbekiston kelajagisiz. Prezidentimiz ta’sis etgan 5ta tashabbus-bu sizning besh imkoniyatingizdir. Bilim olishingiz uchun hamma sharoitlar bor. Vatanimiz tinch, osmonimiz musaffo, har kunimiz bayram. Dekabr oyida nishonlagan bayram, muhim sanalarni bilamizmi?

-3-dekabr Imkoniyati cheklangan bolalar kuni .

-8-dekabr O`zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilingan kun.

-10-dekabr O`zbekiston Respublikasi Davlat Madhiyasi qabul qilingan kun.

-22-dekabr O`zbekiston Respublikasi Qonunchilik palatasiga deputatlar saylovi kuni.

-O`quvchilar bugun siz dars jarayonida Konstitutsiyani o`rganasiz. Chunki, har kim qonunni bilishi kerak, har kuni amal qilishi kerak.

-O`zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi 1992-yil 8-dekabrda qabul qilingan.6 bo`lim, 26 bob, 128 moddadan iborat.

-Endi uyga vazifani tahlil qilamiz. Qanday topshiriq berilgan edi?

-153-mashq.

,,T.T”.texnologiyasi

Kimlar?T kishilar, o`quvchilar

Nimalar?T qalam, ruchka, o’chirg’ich, quticha, qalamdon.

O

’qituvchi: uyga vazifasini o’z vaqtida bajaring. U sizning burchingiz. Siz u bilan 100/ ta’minlangansiz, bepul ta’lim olayapsiz. Imkoniyat, sharoitdan unumli foydalanish lozim.

O’quvchi: 41-modda.





-

O’tgan darsda qaysi mavzu o’tgan edik?

-Shaxs va narsa nomini bildirgan so’zlar.

1)Shaxs nomini bildirgan so’zlar qaysi so’roqqa javob bo’ladi?

2)Qaysi so’zlar nima so’rog’iga javob bo’ladi?

3)Qaysi so’zlar kimlar?so’rog’iga javob bo’ladi?

4) Qaysi so’zlar nimalar? so’rog’iga javob bo’ladi?

-Keling bolalar ,,Quvnoq jadval o’yini bilan bilimlarimizni mustahkamlaymiz.

Kim?

Kimlar?

Nima?

Nimalar?



-O’quvchi: 4-modda.

Husnixat mashqi.

Darslik bilan ishlash.

154-mashq.

-O’quvchi:40-modda.

155-mashq.

-O’quvchi:18-modda.

Dam olish daqiqasi.

Topishmoqlar: o’zbek, rus, ingliz tilida.

Kompyuterda test sinovi.





- O’quvchi:37-modda.

156-mashq.-O’quvchi:

50 -modda.

Dars yakunlanadi. G’olib guruh aniqlanadi.

Uyga vazifa topshiriladi. 157-mashq.

-O’quvchi: 66-modda.

KATTAQO`RG`ON SHAHAR

17-IXTISOSLASHTIRILGAN DAVLAT

UMUMTA`LIM MAKTABI

BOSHLANG`ICH SINF O`QITUVCHISI

EGAMOVA DILRABONING





Mavzu: Shaxs va narsa nomini bildirgan so’zlar. 154-157-mashqlar















2019-2020 o`quv yili

OCHIQ DARSDAN FOTOLAVHALAR

FAN: ONA TILI SINF:2-“B” O`QITUVCHI:EGAMOVA DILRABO

MAVZU: SHAXS VA NARSA NOMINI BILDIRGAN SO`ZLAR.

Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Олимпиады «Зимний фестиваль знаний 2025»

Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее