«Зимний фестиваль знаний 2025»

Мұхтар Әуезов. Әке арманы

Сабақтың тақырыбы:Мұхтар Әуезов. Әке арманы

Сабақтың мақсаты: 1.Білімділік

Оқушыларға жазушы әрі аудармашы Мұхтар Әуезов

туралы мағлұматпен таныстыра отырып, мәтін

мағынасын толық түсінуге мүмкіндік жасау.

2.Дамытушылық

Мәтін мазмұнын талдау арқылы оқушыларды сын

тұрғысынан ойлауға, өз пікірін ашық айтуға үйрету.

3.Тәрбиелік

Ұлы тұлғалар бойында қалыптасқан игі қасиеттерді

оқушы бойына дарытуға ықпал ету.

Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ

Сабақтың типі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндіру, әңгіме, сұрақ-жауап, ойын, топтастыру т.б

Сабақтың көрнекілігі: М.Әуезовтың суреті, қима-қағаздар, плакат т.б

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі

а)сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу

ә)зейінін сабаққа аударып оқу құралдарын түгелдеу

б)Үй тапсырмасын сұрау

-Қазір қай мезгіл?

-Күз мезгілінде неше ай бар?

-Қазір қай ай?

-Бүгін қыркүйектің нешесі ?

ІІ.Үйге қандай тапсырма берілді?

Ыбырай Алтынсарин

Өнер, білім бар жұрттар

(өлеңді жаттау)

Сұрақ-жауап әдісі:

1.Ы.Алтынсарин қай жылы қай өңірде дүниеге келген?

2.Ең алғаш қай жерде мектеп ашқан?

3.Өнер,білім туралы қандай мақал-мәтелдер білеміз?

-суреттермен қорытынды жасау.

ІІІ.Жаңа сабақ.

-Балалар, сендер Мұхтар Әуезов аталарыңды білесіңдер.Ол жайлы не білеміз есімізге түсірейікші.Ол кісі кім?

(жазушы, профессор,қоғам қайраткері,ғалым)

І-топ:Жазушы

ІІ-топ: Профессор

ІІІ-топ: Қоғам қайраткері

ІҮ-топ: Ғалым

-Яғни, балалар біз топқа бөлініп өз тобымыздың атын білдік, енді өз топтарымыздың аты не мағына беретінін айтамыз.

1.Жазушы дегеніміз кім?

2.Профессор дегніміз кім?

3.Қоғам қайраткері деген кім?

4.Ғалым деген кім?

Мұхтар Әуезов 1897 жылы ШҚ облысы Абай ауданында туған.Жазушы, қоғам қайраткері, ғұлама ғалым. Ол теңдесі жоқ суреткер жазушы, драматург, ұлағатты ұстаз. Тұңғыш көркем туындысы - "Еңлік -Кебек", "Хан Кене", "Қилы заман", "Айман-Шолпан" және "Абай жолы" романын жазған.Ол А.Байтұрсынұлы, М.Дулатов, Ж.Аймауытов т.б белгілі әдебиет, мәдениет қайраткерлерімен араласқан.Ол 1961 жылы 64 жасында дүниеден озған.

ӘКЕ АРМАНЫ

ақылшы қамқоршы

ӘКЕ

мейірімді ....

1."Сынып ішін аралау" тәсілі

-мәтінді 4-ке бөліп топтарға тарату

1-ден 4-ке дейінгі сандарды тарату

1

3

4

2

Осы сандар бойынша топқа бөліп отырғызу

Қазір сендерге мәтін таратылады.Сол мәтінді оқып бір -бірлеріңе түсіндіресіңдер.

2. "Мен сендерден сұрақ күтемін" тәсілі

Бұл кезде сендер алдарыңдағы мәтін бөлігінен сұрақ жасап, алдарыңдағы параққа жазып топтармен алмасасыңдар.

Жариялау. Сұраққа жауап іздеп, дайындалуға 1-2 минут беріледі.Сұрақтың жауабын топтың мүшелерімен ақылдасып табамыз.Бір оқушы жауап береді.

3.Ойсергек.

"Күн мен түн"

Ойынның шарты шатасқан сөздердің орнын табу керек.Мен сендерге түн деген де сендер бастарыңды бұғасыңдар. мен күн дегенде бастарыңды көтеріп тақтадағы орындары ауысқан сөзді табасыңдар.

4."Сөзжарыс" ойыны

Мәтін бойынша жарыс сөз, яғни мәтіннің бір сөйлемнің жартысын айтамыз келесі топ жалғастырады.

Мысалы:Абай Әбішті ертіп, өз аулына қайтты.

5.Рефлексиялық-бағалау кезеңі.

Сабақты қорытындылау:

Бүгінгі сабақта мен не үйрендім?

Нені білгім келеді?

Олимпиады: Литературное чтение 1 - 4 классы

Содержимое разработки

Жамбыл облысы, Талас ауданы,

Майтөбе ауылы

А.Дәулетбеков атындағы орта мектебінің

Бастауыш сынып мұғалімі: Жаугашова Г


Сабақтың тақырыбы:Мұхтар Әуезов. Әке арманы


Сабақтың мақсаты: 1.Білімділік

Оқушыларға жазушы әрі аудармашы Мұхтар Әуезов

туралы мағлұматпен таныстыра отырып, мәтін

мағынасын толық түсінуге мүмкіндік жасау.

2.Дамытушылық

Мәтін мазмұнын талдау арқылы оқушыларды сын

тұрғысынан ойлауға, өз пікірін ашық айтуға үйрету.

3.Тәрбиелік

Ұлы тұлғалар бойында қалыптасқан игі қасиеттерді

оқушы бойына дарытуға ықпал ету.


Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ

Сабақтың типі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндіру, әңгіме, сұрақ-жауап, ойын, топтастыру т.б

Сабақтың көрнекілігі: М.Әуезовтың суреті, қима-қағаздар, плакат т.б


Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі

а)сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу

ә)зейінін сабаққа аударып оқу құралдарын түгелдеу

б)Үй тапсырмасын сұрау


-Қазір қай мезгіл?

-Күз мезгілінде неше ай бар?

-Қазір қай ай?

-Бүгін қыркүйектің нешесі ?


ІІ.Үйге қандай тапсырма берілді?


Ыбырай Алтынсарин

Өнер, білім бар жұрттар

(өлеңді жаттау)

Сұрақ-жауап әдісі:

1.Ы.Алтынсарин қай жылы қай өңірде дүниеге келген?

2.Ең алғаш қай жерде мектеп ашқан?

3.Өнер,білім туралы қандай мақал-мәтелдер білеміз?

-суреттермен қорытынды жасау.


ІІІ.Жаңа сабақ.


-Балалар, сендер Мұхтар Әуезов аталарыңды білесіңдер.Ол жайлы не білеміз есімізге түсірейікші.Ол кісі кім?

(жазушы, профессор,қоғам қайраткері,ғалым)

І-топ:Жазушы

ІІ-топ: Профессор

ІІІ-топ: Қоғам қайраткері

ІҮ-топ: Ғалым

-Яғни, балалар біз топқа бөлініп өз тобымыздың атын білдік, енді өз топтарымыздың аты не мағына беретінін айтамыз.

1.Жазушы дегеніміз кім?

2.Профессор дегніміз кім?

3.Қоғам қайраткері деген кім?

4.Ғалым деген кім?

Мұхтар Әуезов 1897 жылы ШҚ облысы Абай ауданында туған.Жазушы, қоғам қайраткері, ғұлама ғалым. Ол теңдесі жоқ суреткер жазушы, драматург, ұлағатты ұстаз. Тұңғыш көркем туындысы - "Еңлік -Кебек", "Хан Кене", "Қилы заман", "Айман-Шолпан" және "Абай жолы" романын жазған.Ол А.Байтұрсынұлы, М.Дулатов, Ж.Аймауытов т.б белгілі әдебиет, мәдениет қайраткерлерімен араласқан.Ол 1961 жылы 64 жасында дүниеден озған.


ӘКЕ АРМАНЫ


Прямая со стрелкой 8Прямая со стрелкой 9 ақылшы қамқоршы

Овал 5Прямая со стрелкой 6Прямая со стрелкой 7


мейірімді ........................


1."Сынып ішін аралау" тәсілі

-мәтінді 4-ке бөліп топтарға тарату

1-ден 4-ке дейінгі сандарды тарату

5-конечная звезда 15-конечная звезда 25-конечная звезда 35-конечная звезда 4




Осы сандар бойынша топқа бөліп отырғызу

Қазір сендерге мәтін таратылады.Сол мәтінді оқып бір -бірлеріңе түсіндіресіңдер.

2. "Мен сендерден сұрақ күтемін" тәсілі

Бұл кезде сендер алдарыңдағы мәтін бөлігінен сұрақ жасап, алдарыңдағы параққа жазып топтармен алмасасыңдар.

Жариялау. Сұраққа жауап іздеп, дайындалуға 1-2 минут беріледі.Сұрақтың жауабын топтың мүшелерімен ақылдасып табамыз.Бір оқушы жауап береді.


3.Ойсергек.

"Күн мен түн"

Ойынның шарты шатасқан сөздердің орнын табу керек.Мен сендерге түн деген де сендер бастарыңды бұғасыңдар. мен күн дегенде бастарыңды көтеріп тақтадағы орындары ауысқан сөзді табасыңдар.

4."Сөзжарыс" ойыны

Мәтін бойынша жарыс сөз, яғни мәтіннің бір сөйлемнің жартысын айтамыз келесі топ жалғастырады.

Мысалы:Абай Әбішті ертіп, өз аулына қайтты...


5.Рефлексиялық-бағалау кезеңі.

Сабақты қорытындылау:




Бүгінгі сабақта мен не үйрендім?

Нені білгім келеді?




























Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Олимпиады «Зимний фестиваль знаний 2025»

Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее