Сыныбы 3 « ә » | Күні | |||
Сабақтың тақырыбы
| Сан есім. | |||
Мақсаты
| Сан есім туралы білімдерін тереңдету,сан есімнің мағыналық түріне қарай неше топқа бөлінетінін таныстыру. | |||
Күтілетін нәтижелер
| Оқушылар сан есім және сан есімнің түрлерін ,есептік сан есімді реттік сан есімге айналдыруды біледі. | |||
Керекті жабдықтар
| Интербелсенді тақта,бейнетаспа,оқулық,сағат түрлері. | |||
Сабақ барысы: | ||||
Сабақ кезеңдері | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | ||
Кіріспе 3мин
| 1.Психологиялық дайындық. «Бір тілек» тренинг. 2.Топтастыру. Әр оқушы өзіне ұнаған санды таңдап алады.(1,3,5,7) 3.Топ ережесін құру.
4.Бүгінгі сабақта фишка арқылы ұпай жинап,сабақ соңында есептеу.(қызыл-өте ажқсы,көк-жақсы) | Психологиялық ахуал Топқа бөліну Сандар таңдап алу Топ ережесін шығарып ілу. | ||
Тұсаукесер 13мин
| І.Үй тапсырмасын бекіту.Диалогтық оқыту. « Жапырақ үйіндісі »әдісі . 1.Мына суреттегі заттарды жалқы есімге айналдыр. 2.Жалпы есімдерді тап. 3.Жалқы есім дегеніміз. 4.Жалпы есім дегеніміз
| Сұраққа-жауап беру
Фишка арқылы ұпай беріп отыру
| ||
Негізгі бөлім
24мин
| ІІ.Жаңа сабақ. -Бүгін біз топқа қалай бөліндік? -Осы 1,3,5,7 сандары туралы не айтуға болады? 1- Балаларды қорғау күні,Білім күні,Призидент күні,Халықтар достығы күні,тақ сан.т.б. 3- Үшінші сынып,үшінші қабат,тақ сан,үш арсыз.т.б. 5- жақсы баға,бес тармақты жұлдыз,тақ сан,қабат,саусақ,бес дұшпан,бес асыл іс.т.б. 7- қасиетті сан,киелі,тақ сан,жеті қазына,жеті жұт,жеті ағайын,апта,күн.т.б. -Барлығына ортақ қасиеті бар ма осы сандардың ? -Бұл сандар тақ сандар. -Бүгін қарашаның нешесі? -Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Сан есім ». -Сан есім дегеніміз? -Сенің жасың нешеде?Нешінші кабинетте оқисыңдар? -Сұрақтарға назар аударайық.Не байқадыңдар? Қосымша мәлімет. Сызба арқылы сан есім түрлеріне тоқталу. Дара сан есім. Мысалы:төрт,жүз. Сан есім қанша? неше? нешеу?
Күрделі сан есім. Мысалы:жүз елу,мың тоғыз жүз.
Есептік сан есім. Қанша?неше?
Реттік сан есім . Нешінші?
ІІІ.Бекіту. А)« Жәрмеңке »әдісі.Диалогтық оқыту. Топ ішінен сатушы таңдау.Топпен жұмыс. Ә)*Әр топ келесі топқа бүгінгі жәрмеңкеден алған білімі бойынша сұрақ қояды. Ә)Дәптермен жұмыс. Мақал-мәтелдердегі түсіп қалған сөздерді орнына қой.*Жұт деген не? Талдау.Әр топтан бір оқушы шығып орындайды. Ата-(кімге?)------------- сыншы. Жұт – (неше)--------- ағайынды. (Неше?)------рет өлше,(неше?)------- рет кес. (Неше?)-------теңгең болғанша,(неше?)досың болсын. Сергіту сәті. Б)Ассоциация. « Портретті жандандыр» әдісі .Тақтамен жұмыс.
Ақын балалар жазушысы редактор В)Дәптермен жұмыс. Іштей оқып танысу; Мәнерлеп оқыту. *Өлеңдегі сан есімдердің астын сыз. *Өлеңге ат қой. *Қырықаяқ дегеніміз не?Сен ол туралы не білесің? Г) Ойын: « Сандар әлемі »Доппен ойналады. Есептік сан есімді реттік сан есімге айналдыру. Д) Постермен жұмыс. І топ:Сан есімі бар мақал-мәтелдер жаз. ІІ топ:Сан есімі бар жаңылтпаштар жаз. ІІІ топ: Синоним сөздер іздеп жаз. ІV топ: Сан есімі бар жұмбақтар жаз. Д)Ойын: « Сандар сөйлейді ». 34,8,325,3,2013,16. | Жұмбақ шешу
Сұраққа-жауап беру
Ғылыми мағлұмат алу
Топпен жұмыс Таймкипер тағайындау Сұрақ-жауап Өзіндік білім алу
Интербелсенді тақтада орындау. Дәптермен жұмыс Талдау
Бейнетаспа арқылы би қимылдарын жасау
Ассоциация құру
Бейнетаспа қырықаяқ туралы ғылыми мағлұмат Ойын ойнау
Топпен постер құру,қорғау,топтық бағалау Бармақпен, екі жұлдыз,бір ұсыныс,смайликпен,бағдаршаммен бағалау. | ||
Қорытынды
5мин
| Кері байланыс.«Стикерлік әдіс ».Бәйтерекке жазып жапсыру. Үйге тапсырма:38-бет.Өлеңді оқып,әндетіп айту.Сан есімдерді табу.
| Рефлексия Бағалау Мұғалім оқушыларды жинаған фишкалар санына және түсіне қарай бағалайды. | ||
Сабақтың өзіндік талдауы Оқушылар барлық әдісті көрсете алды.Ұйымшыл,белсенді болды.Рефлексия жақсы жасалды.Сабақ мақсатына жетті.
| ||||
Сабақ бойынша өзгертулер
|
Дарынды мен талантты оқушыларға ерекше көңіл бөлуді қолға алу,жетілдіруім керек.
|