«Зимний фестиваль знаний 2025»

Қысқа мерзімді жоспар 7-сынып: "Сыбайлас және вертикаль бұрыштар"

сыбайлас және вертикаль бұрыштар анықтамаларын біледі, оларды анықтайды және кескіндейді

сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамаларын біліп, олардың қасиеттерін дәлелдеу және есеп шығару барысында қолдану;

7.3.1.9 сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамаларын білу;

7.3.1.10 сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін дәлелдеу және қолдану;

Олимпиады: Математика 1 - 11 классы

Содержимое разработки

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді

жоспар бөлімі:

7.1B: Геометрияның алғашқы мәліметтері


Мектеп: Агрономия орта мектебі


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Акиева А.Б.

Сынып:7

Қатысқандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Сыбайлас және вертикаль бұрыштар

Сабақтың түрі

Жаңа сабақты меңгеру

Осы сабақта

қол жеткізілетін

оқу

мақсаттары

7.3.1.9 сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамаларын білу;

7.3.1.10 сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін дәлелдеу және қолдану;


Сабақ

мақсаттары

сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамаларын біліп, олардың қасиеттерін дәлелдеу және есеп шығару барысында қолдану;


Бағалау критерийлері

сыбайлас және вертикаль бұрыштар анықтамаларын біледі, оларды анықтайды және кескіндейді


Тілдік

мақсаттар

Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес мысалдарын қоса анықтаңыз

Оқушылар орындай алады: Бұрыштардың түрлерін біледі. Оқушылар топпен талқылауға қатысып, ұсынылған идеяларды негіздеу үшін математикалық тілді пайдаланып, зейінмен тыңдайды және жетекшілікке еріп отырады.

Пәндік лексика және терминология:

сыбайлас бұрыштар – supplementary angles

вертикаль бұрыштар – vertical angles

Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері :

Құндылықтарды дарыту

Оқушылар өз сыныптастарымен диалогқа қатысуы керек, сол сияқты сыныппен талқылауға коммуникативтік дағдыларын дамытып, қатысуы керек.

Оқушыларға интегралдау есептерін шығару үшін шығармашыл болу керек, талап қою білуі, жұппен жұмыста қолдау көрсете алуы керек.

Жұппен жұмыста оқушылар әріптесіне қарап, идеяларымен бөлісіп және талқылауға қатысып, жауапты болуға үйренеді.

Пәнаралық байланыстар

Бұрыш ұғымы география, физика, астрономия және тағы басқа ғылым салаларында қолданылады. Сондықтан бұл тақырыптың қолданбалы есептерді шешуде маңызы бар

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақтамен жұмыс жасау

Бастапқы білім

Бұрыштар туралы бастапқы геометриялық мағлұмат

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


Сабақтың басын ұйымдастыру (5мин) Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу: әр оқушының арқасына қағаз жапсырылады, және маркер беріледі.Олар бір-біріне бүгінгі сабаққа тілек жазады, әр оқушыда үш жазу болуы керек. Сонымен қатар маркер түсі бойынша топқа бөлінеді.

Екі топқа стикердегі тапсырмаларды беру үй жұмысын тексеру үшін. Топтар бірін бірі тексереді

Қағаз, маркер

стикер

Сабақтың ортасы

30 минут

I. Теориялық бөлім (8-минут)

Ой шақыру. бұрыш дегеніміз не?

Бұрыш






Бұрыш деп бастапқы нүктелері ортақ болатын әр түрлі жарты түзулерден құралған фигураны айтады.

  1. Бұрыштың түрлері:

Шамасы 900-қа тең бұрышты тік бұрыш деп атайды.

900 –тан кіші бұрышты сүйір бұрыш деп атайды.

900-тан үлкен бұрышты доғал бұрыш деп атайды.

Слайд-3,4

1)Сыбайлас және бір қабырғасы ортақ, ал өзге екі қабырғасы бір-біріне толықтауыш сәулелер болса , онда бұл бұрыштар сыбайлас бұрыш деп атайды.

2)Егер бір бұрыш қабырғалары екінші бұрыш қабырғаларының толықтауыш сәулелері болса, бұл бұрыштарды вертикаль бұрыштар деп атайды.

Оқулықпен жұмыс(5-минут): 37 бет №1.67 есеп

І-топ: 1,2 есептерін шығарады

ІІ-топ: 3,4 есептерін шығарады

Топтар бірін-бірі тексереді.




Математикалық диктант 5 мин

90°-тең бұрышты ........................... ,

90°-тан үлкен бұрышты ................. ,

90°-тан кіші бұрыш ......................... ,

50°-қа сыбайлас бұрыш қанша болады.............,

Вертикаль бұрыштар олар бір-біріне өзара ...........,

Сыбайлас бұрыштардың қосындысы нешеге тең......

Топ мүшелері бірін бірі тексереді


Интербелсенді тақта

Оқулық, тақта


Ә.Н.

Шыныбеков, Геометрия 7 сынып












Оқулық

Бағдаршам

Интербелсенді тақта


Сабақтың соңы

5 минут


Ә.Н.

Шыныбеков, Геометрия 7 сынып


Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Қосымша колдау алдыңғы жұмыстар кезінде кемшіліктер мен қателіктер жіберген оқушыларға бағытталады. Қатемен жұмыс жасалады, негізгі қиындықтар талданады, түзетіледі. Соңында тапсырманың екінші нұсқасы қайталап ұсынылады.

Жалпы қиын есептерді тек үлгерімі жақсы оқушы шығарсын деген идеяны құптамаймын. Оқушылардың барлығы қиын есептерді шығарады, мәселе тек кімнің қалай шығаратыны туралы ғана болады. Біреу тез, екіншілері баяу шығарады. Үлгерімі жақсы оқушыларға қиын есепті қалай шығарғаны туралы, оның әдістерін ашып жазғызамын. Кейде шамасы келмеген оқушыларға кеңесші болады, түсіндіреді. Кері есептер құрады. Басқа тәсілмен шешеді.

Өзара бағалау, өзін-өзі бағалау

Ауызша және жазбаша жұмыстар

Мәтінмен, жұппен жұмыс кезіндегі жауап реакциясы әр оқушының үлесін бағалау үшін және қателердің бар-жоқтығын түсіну үшін мұқият қарастырылады.

Қалыптастырушы бағалаудың түрлерін пайдаланамын. Бірін-бірі бағалау, өзін-өзі бағалау, өзгенің жұмысына комментарий жасау, қадағалау, тапсырманың нәтижесін тексеру қарастырылады. Ауызша не жазбаша бағалау, светофор, смайликтер, жетістік ағашы, не? қалай? және тағы басқа стратегиялар қолданылады.


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.





Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?




Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Олимпиады «Зимний фестиваль знаний 2025»

Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее