12.09.17. | Әдебиеттік оқу | 3 «а» сынып |
Сабақ тақырыбы: | «Қырдан келген жас қазақ» Міржақып Дулатов | |
Жалпы мақсат: | М. Дулатовтың Қырдан келген жас қазақ шығармасының мазмұнын түсінеді, автордың идеясын айтуға дағдыланады. Ауылдың сұлу табиғатын, кең байлықтарын және мәтіндегі бейнелеуіш сөздермен түсінеді. | |
Сілтеме: | Нұсқаулық, әдебиеттік оқулығы. | |
Оқушылар үшін оқу нәтижелері: | Сын тұрғысынан ойлау стратегияры: ассоциация , «Болжау стратегиясы» ,сызбамен жұмыс | |
Негізгі идеялар: | Ребустар Флипчарт Сөзжұмбақ | |
Сабақта қолданылатын материалдар: | Формативті бағалау | |
Оқыту әдістері: | Сын тұрғысынан ойлау, Топтық жұмыс.Ассосиация | |
Дерек көздері: | Оқулық, автор туралы мәліметтер, ғаламтор, көркем сөздеркітап,сурет топтамасы , кесте |
Ойлау деңг. | Мақсат | Күтілетін нәтиже | Түрткі (сұрақ, тапсырма, жағдаят) | Бағалау | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Білу | Үй тапсырмасын сұрақ қою арқылы тексеру. Өткен сабақпен жаңа сабақты байланыстыру | -Белсенді әрекетке жұмылдырылады. -Ойлау жұмысына ынталандырылады. | Топқа бөлу. «Өз жартыңды тап» ойыны Ойға шабуыл. Сұрақ-жауап Мәтін кім жайлы? Шоқан кім? Ол қандай адам деп ойлайсың? | Формативтік Топтардағы өзара бағалау | Үй тапсырмасын сұрау. Өткен сабақ пен жаңа сабақты байланыстыру. Шоқан туралы не білесің?Берілген суреттерді пайдаланып Шоқан Уәлиханов туралы әңгімелеу.
| Оқушылар топқа бөлінеді. Топта өзара әрекет етеді. Бір-бірімен пікір алмасады. Іштерінен көшбасшы шығарады. Үйге берілген тапсырманы айтады. Топта әңгіме-дебат арқылы талдайды, талқылайды. |
Сергіту сәті: «Көңілді күн» | ||||||
Түсіну | Мәтінді оқыту арқылы ондағы сөздердің мағынасын ашады.. | Міржақып Дулатов өмірімен танысады. «Қырдан келген жас қазақ» мәтінді оқып, мазмұнымен танысады. Мәтіннен ашық жасыл түспен жазылған сөздерді тауып оқуды. | «Болжау стратегиясы» арқылы бастау. а) Бүгінгі сабақта кім туралы болады? б) Сіздердің болжауларыңыз тура келді ме, жоқ па? б) Ой туғызатын сұрақтар беру. | Формативтік Топтардағы өзара бағалау
| Оқулықта берілген мәтінді түсіндіру. Автор туралы интертақтадан электронды оқулықтан толық мәлімет беріп кету. Оқулықпен жұмыс. (оқушыларға мәтінді тізбектей оқытамын) | Автор туралы не білетіндерін айтады. Болжау жасайды. (топтық жұмыс жүреді) Өз жауаптары дұрыстығын салыстырады, көз жеткізеді. Балалар тізбектей оқиды. Түртіп алу. Дәптерге жазып алу. Тақырыптың басты идясын табу |
Қолдану | Шығармашы лық қабілетін арттыру | Шығармашылық тапсырмаларды орындау арқылы алған білімдерін өмірде қолдана алатынын ұғады. | 1 топ. Шоқанға мінездеме беру. 2 топ. Сендер халқын үшін қандай үлес қосар едіңдер? 3 топ. Сол кездегі тұрмыспен қазіргі кездегі тұрмысты қалай бағалар едіңіздер? ( «Тірек белгілер») 4 топ. «Шоқан атаға хат» | Формативтік Топтардағы өзара бағалау
| Мәтіннен Шоқанның іс-әрекеті, қызметі әңгімелеген тұстарын тауып оқып, топта талдайды. Автордың негізгі ойын постерге түсіріңдер. | Топта Шоқанды басқаша қалай суреттеуге болады? деген сұраққа балалар жауап іздейді. Сызбаны толтырады Постер құрастыру арқылы негізгі ойын түсіреді. Топта дебат әңгіме жүреді. |
Талдау
| Дәлел табуға нұсқау.
| Ойын дәлелдеуге дағдыланады, демек, машықтанады. | а) Шоқанды неліктен қырдан келген жас қазақ деп суреттеді? ә) Осы мәтінде ашық жасыл түспен және қызыл түспен жазылған сөздерді талдайды. | Формативтік Топтардағы өзара бағалау
| Шығарманы талдау. Шоқанды дәл осылай суреттеуге ақынға не түрткі болды?
| Оқушылар өз ойларын ой талқыға салады. Дебат әңгіме жүреді. |
Синтез /Жинақтау/ | Шоқан Уәлиханов туралы сызбаға зер салу. Мәтіннің негізгі ойы туралы ойын жинақтап сызбаға түсіру. | Қажеттілігін салыстыра отырып, жинақтайды. | а) Бүгінгі сабақта орындаған тапсырмаларды ой елегінен өткізу.
| Формативтік Топтардағы өзара бағалау
| Шоқанның адам өміріне пайдасы туралы әңгімелеу. | Өз бетімен жұмысты орындайды. |
Бағалау рефлексия
| Ойын жинақтау дағдысын қалыптастыру. | Ойланып шешім қабылдайды, ізденуге жол табады. | «Алақан» Бас бармақ-бұл керемет маған ұнады. Балан үйрек-маған мүлдем ұнамады. Ортан терек-түсінбей қалдым. Кішкене бөбек-сыныпқа белсенді қатысқан оқушы. Шылдыр шүмек- білгім келеді. | Формативтік Топтардағы өзара бағалау
| Сонымен Шоқанды досы Потанинбізге жеткізген автордың еңбегіндегі ойы қандай? Сендерге мәтін ұнады ма? Осы алған білімдеріңді достарына, ата аналарыңа айтып бере аласыңдар ма? (Кері байланыс орнату.) | Өзара пікір туады .Балалар жауаптарын айтады. Иә немесе жоқ жауаптары айтылады. Стикер арқылы топтар бір-бірін бағалайды. |