Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі Мектеп:Бөгенбай батыр атындағы СДБОМИ 7.2А Атомдар.Молекулалар.Заттар Күні: 07.12.2017 Мұғалімнің аты-жөні:Утегенова дана оралбековна Сынып:7 «А»-сынып Қатысқандар саны: 14 Қатыспағандар саны: 4 | |
Сабақ тақырыбы
| Химиялық элементтер. Жай және күрделі заттар
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 7.1.2.2-әрбір элементтің химиялық таңбамен белгіленетін және белгілі атом түрі екенін білу 7.1.2.3-элементтерді металдар мен бейметалдарға жіктеу 7.1.2.4-заттардың құрамына қарай жай және күрделіге жіктеу |
Саралап оқу мақсаттары
| Барлық оқушылар: -әрбір элементтің химиялық таңбаларын білу -әрбір химиялық элементтерді металдар мен бейметалдарға ажырату -жай және күрделі заттарды атау Көпшілігі: химиялық элементтерді металдар мен бейметалдарға жіктеу -жай және күрделі заттарға анықтау Кейбіреулері: -металдар мен бейметалдардың қасиеттерін салыстыру -жай және күрделі заттардың маңыздығын түсіндіру |
Оқу дағдыларының деңгейі | Білу,түсіну |
Бағалау критерийлері
| Әрбір химиялық элементтің таңбаларын біледі. Металл мен бейметалдарды айырмашылығын анықтайды. Жай және күрделі заттарға жіктейді. |
Тілдік мақсаттар
| Пәнге қатысты лексика мен терминология:химиялық элементтің таңбасы,жай зат,күрделі зат.метал Метал бейметал |
Құндылықтарды дарыту
| Жеке жұмыстар арқылы оқушы–аклғырлыққа ұмтылады, өзіндік жұмыс орындайды Жұптық және топтық топтық топтық жұмыстар арқылы оқушылар ұйымшылдық, көшбасшылық қабілеттерін дамытады. |
Пәнаралық байланыстар | Биология 7 сынып..1Макро- және микроәлем тақырыбындағы химиялық элементтердің маңызы. |
АКТ қолдану дағдылары | Презентация,интернет желісі,bilimland.kz материалы. |
Бастапқы білім
| Заттар және физикалық денелер (жаратылыстану 5 сынып) Химияға кіріспе.Элементтер, қосылыстар және қоспалар (7.1А бөлім) |
Сабақ кезеңдері | Сабақ барысы | Мұғалімнің іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||
2 минут 6 минут 10 минут 16минут 3минут 3минут
| Сабақтың басы 1.Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, психологиялық ахуал. Топтарға бөлу. Бірлескен орта құру.
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.
Сабақтың ортасы Жаңа сабақты түсіндіру.
Сабақтың ортасы Тақырыпты бекіту Сабақты аяқтау Рефлексия Үйге тапсырма
| «Атом, молекула» тренингі: Орнымыздан тұрайық, Атом болып айналайық. Атомның екі молекуласын құрайық, Атом болып тағыда айналайық Атомның төрт молекуласын болып жұптасайық Атом болып тағыда айналық Атомның бес молекуласын болып топтасайық-осылай оқушыларды төрт топқа бөлеміз. Сабақ басында оқушылар бір-біріне көтеріңкі көңіл күй сыйлайды.Оқушыларды: молекула, атом,ядро,электрон деп, топтарға бөлу. «Кім жылдам?»Жұптық оқушыларға тапсырма. 1тапсырма.Төменде берілген сөйлемді аяқтаңыз. Атом дегеніміз . Молекула дегеніміз .
Дискриптор Білім алушы -атом ұғымына анықтама береді; -молекула ұғымына анықтама береді. 2 тапсырма.Жеке жұмыс. «Химиялық диктант» Атом мен молекула сөздерін қажетті септікті пайдаланып төмендегі сөйлемдерді аяқтаңыз. а) Ас тұзының құрамында натрий және хлор ... кіреді. ә)Ауаның құрамында азот және оттек ... бар. б) Адам мен жануарлар тыныс алғанда оттек ...пайдаланады. в) Қатты қыздырғанда су ... сутек пен оттек ... ыдырайды. Дескриптор Білім алушы -«Атом» сөзін тиісті септікке қойып, сөйлемді аяқтайды. -«Молекула» сөзін тиісті септікке қойып, сөйлемді аяқтайды. Жаңа білімді түсіндіру Мұғалім презентациясы Пероидтық жүйе бойынша элементтерге анықтама беру,олардың жіктелуіне, қандай қасиетіне негізделгенін сипаттайды «Ойлан,тап!» Топтық жұмыс. Әр топ географиялық атауға және ғалымның есіміне байланысты аталған химиялық элементтерді кестеден табады. Қай топ көбірек элементтерді атаса, сол жеңімпаз. Мұғалімнің бағалауы. (жұлдызша беру )
Топтық жұмыс Берілген білімді меңгеру А деңгейлі тапсырмалар «Адасқан сөздер» әдісі Бір химиялық атомның деп элемент белгілі түрін айтамыз. Әрбір химиялық элементтің өзінің символы мен атауы бар.Символ бойынша химиялық элементтерді атаңыз және химиялық элементтердің атауы бойынша символын көрсетіңіз. Au- , Оттегі- C- , Мыс- H- , Мырыш- Hg- , Күміс- В деңгейлі тапсырма «Себетке жинау» Мына заттарды жай және күрделі заттарға жіктеп жазу: S,H2O, Zn,Mg,CuO,SO2,Li
С деңгейлі тапсырма Төмендегі химиялық элементтердің қасиеттерін сипаттап,оларды металдарға және бейметалдарға жіктеу.
Кері байланыс. -сен қандай жетістіктерің үшін мақтанар едің? -қандай қиындықтар кездесті? Алған білімдерін смайликтар арқылы топтар жұмыстарын бағалайды. Пар.6 №5 47бет | Дәптер,оқулық, қалам Перфокарта Атом,молекула Периодтық жүйе Периодтық жүйе Смайликтар арқылы сабақты қорытындылау |
2 тапсырма.Жеке жұмыс. «Химиялық диктант»
Атом мен молекула сөздерін қажетті септікті пайдаланып төмендегі сөйлемдерді аяқтаңыз.
а) Ас тұзының құрамында натрий және хлор ... кіреді.
ә)Ауаның құрамында азот және оттек ... бар.
б) Адам мен жануарлар тыныс алғанда оттек ...пайдаланады.
в) Қатты қыздырғанда су ... сутек пен оттек ... ыдырайды
А деңгейлі тапсырмалар
«Адасқан сөздер» әдісі
Бір химиялық атомның деп элемент белгілі түрін айтамыз.
Әрбір химиялық элементтің өзінің символы мен атауы бар.Символ бойынша химиялық элементтерді атаңыз және химиялық элементтердің атауы бойынша символын көрсетіңіз.
Au- , Оттегі-
C- , Мыс-
H- , Мырыш-
Hg- , Күміс-
В деңгейлі тапсырма «Себетке жинау»
Мына заттарды жай және күрделі заттарға жіктеп жазу:
S,H2O, Zn,Mg,CuO,SO2,Li
Жай заттар | Күрделі заттар |
|
|
С деңгейлі тапсырма
Төмендегі химиялық элементтердің қасиеттерін сипаттап,оларды металдарға және бейметалдарға жіктеу.
Физикалық қасиеттері | Алюминий | күкірт | оттек | темір |
Түсі Агрегаттық күйі Металдық жылтыры Электрөткізгіштігі Металл Бейметалл |
|
|
|
|