«Весенне-летний фестиваль знаний 2024»

ХІХ ғ әнші-ақындар шығармашылығына шолу (Үкілі Ыбырай, Ә. Найманбаев, Біржан сал, Ақан сері, Мұхит Мералыұлы)

Балалар әдебиетінен ашық сабақ жоспары. ХІХ ғасыр әнші, ақындар шығармашылығына шолу жасалады.

Олимпиады: Русская литература 5 - 11 классы

Содержимое разработки

бЕКІТЕМІН:

Оқу-әдістемелік бөлім меңгерушісі

_______ ___________

(ҚОЛЫ) (аты-жөні)


Сабақ жоспары


Курс:

2

Топ:

ҚТ-Ж-15к

Сабақ нөмірі:

6

Пән атауы:

Қазақ әдебиеті

Оқытушы аты-жөні:

Мендибаева Мулдир Болатбековна

Мамандығы/

Біліктілігі:

0111000 – «Негізгі орта білім»

0111013 – «Қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі»

Уақыты:

14.04.2017

Өткізілетін орны:

№411 аудитория

Сабақтың тақырыбы:

ХІХ ғ әнші-ақындар шығармашылығына шолу (Үкілі Ыбырай, Ә. Найманбаев, Біржан сал, Ақан сері, Мұхит Мералыұлы)

Сабақ мақсаты:

  • Білімділік:

ХІХ ғ әнші-ақындар шығармашылығына шолу (Үкілі Ыбырай, Ә. Найманбаев, Біржан сал, Ақан сері, Мұхит Мералыұлы) өмірі мен шығармашылығы туралы мәлімет бере отырып, ақынның шығармашылығын студенттерге терең меңгерту,мәнерлеп оқу дағдыларын жетілдіреді.

  • Тәрбиелік:

Ақын-жазушылардың шығармалары арқылы студенттердің рухани байлығын , адамгершілік қасиеттерін қалыптастырып, жаман мінезден аулақ болу,адами сезімді қастерлеу, сүйіспеншілік,ішкі рухани тазалыққа үйретеді.

  • Дамытушылық:

Студенттердің қоғамға деген өзіндік көзқарасының қалыптасуына ықпал ету, өз ойларын еркін,нақты жеткізе білуге баулу, тіл байлықтарын шыңдау, өзін-өзі дамыту, коммуникативтік, оқу-танымдық құзіреттіліктерін дамытады.

Сабақ түрі:

Практикалық

Сабақ типі:

Аралас

Оқыту әдістері, тәсілдері, оқыту технологиясы:

Тренинг, «Бес саусақ», «Әзіл әлемі»тренинг, «Жас талант» іскерлік ойыны

Қолданылатын дидактикалық материалдар, техникалық құралдар:

Ноутбук, таратпа материалдар

Қолданылатын негізгі әдебиеттер

Қазақ балалар әдебиетінің хрестоматиясы: - Өңд.толықт., 3-басылым. – «Арман-ПВ» баспасы, 2009. – 3-кітап. 368 бет.

Оразақын Асқар. Мақатаев Мұқағали. Шығармаларының толық жинағы: ІҮ томдық. І том: Өлеңдері мен поэмалары. 2001.

С.Баязитов Шығармалары. Сырдария, 2009.

Қосымша әдебиеттер:

Г.Д.Рыскелдиева, С.Ч.Тұрсынғалиева Қазақ әдебиеті: Мұғалім кітабы – Астана: Арман-ПВ, 2015.

"Аңыз адам" журналы, №3, 15 ақпан 2011

Т.Жұмажанова, С.Дүйсебаев, О.Жұмаділова, Г.Нұрғалиева Қазақ әдебиеті. Электронды оқулық. 11-сынып. 2016

. 

Сабақ барысы

Уақыты)

Сабақ барысындағы оқытушы іс-әркеті

Сабақ барысындағы студенттің іс-әрекеті

Қажетті оқу-ресурстық құралдар

1

2

3

4

5

І.Оқу іс-әрекетін ұйымдастыру

5 мин

Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, назарларын сабаққа аудару.

1.Топтарға бөлу  (2мин)

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Психологиялық дайындық

"Әзіл әлемі" тренингін жүргіземін. Мұнда бір студент суырылып шығып қатысады. Студентке 15 тапсырма беріледі. Өз әңгімесінің желісін бұзбай, мазмұнын сақтай отырып, берілген тапсырмаларды қажетінше қиюластырып жалғастыруы тиіс.

Тапсырмалар:

1-студентке: әмиян, шырша, Абай Құнанбаев, банк, гүл, Үндістан, кино, сахналық қойылым, Мейрамбек Беспаев, доллар, ойын-сауық орталығы, мәдениет, қала, сыйлық.

2-студентке: Ән, мен, сыныптастар, кемпірқосақ, Алматы, күлкі, Сәуле, туыс, қиял, домбыра, жұмбақ, сөмке, үй, тамақ, сусын, әшекей бұйымдар.


Ынтымақтастық қарым қатынас орнайды

Студенттер топқа бөлінеді

Ықтимал жауаптар: Әңгімемнің басын мен бір күні келе жатыр едімнен бастайын. Сұлулық салонына бармақшы ниетіммен келе жатыр едім, есіме құрбымның тапсырған кітабы келіп түсті. Ол Абай Құнанбаевтың өлеңдер жинағын сатып алуымды тапсырған еді. Соған асығып келе жатыр едім, алдымнан режиссер ағам шыға келмесі бар ма. Қолына гүл ұстап алған , әдемі киініп алған, бейне бір Үндістанның әйгілі актерындай болып жасанып алыпты. Соған қарағанда үнді фильміне түсуді армандап жүр ме екен деп ойлап қалдым. Ол жастайынан үнемі сахналық қойлымдарға қатысатын. Ақыры өзі кейіннен режиссер болды. Оның сүйікті әншісі Мейрамбек Беспаев. Оған да еліктейтіні тағы бар. Не істеп жүрсіз десем, долларым бар еді, соны теңгеге айырбастай алмай жүрмін, дүкеннен әйелімнің туған күніне торт алайын деп едім дейді. Бұл кісі менің анамның інісі екендігін айтпаппын гой сіздерге. Сосын не керек қалаға баратын маршруткаға мінді де кете барды. Мен одан соң мұғалімімді жолықтырып, кітап дүкенінің қайда екенін сұрастырдым.


Тренинг жинақтары

ІІ.Өткен сабақты пысықтау (керекті білімдерді еске түсіру)

15 мин

«Бүгінгі күнді түсініп-түйсіну үшін де, болашақтың дидарын көзге елестету үшін де кешегі кезеңге көз жіберуіміз керек» Н. Ә. Назарбаев

Ғабит Мүсірепов, Ғабиден Мұстафин өмірі мен шығармаларының көркемдік ерекшелігі.

Жазушылардың балаларға арналған шығармаларына талдау жұмыстары, кейіпкерлеріне сипаттама.

Үй тапсырмасы бақыланады

Автор жинақтары, мектеп оқулықтары

ІІІ. Оқу жұмысына ынталандыру, негізгі талқыланатын тапсырмалармен таныстыру

15 мин

Топтарға бөліне отырып, тапсырмаларды жүйелеу
І топ. М.Мақатаевтың өмірі мен шығармашылығы, балаларға арналған шығармаларының өзіндік ерекшеліктері, тәрбиелік мәні. Ақын жайлы айтылған пікірлер

Тапсырмалар:

Хронологиялық кесте

ІІ топ. С.Баязитов өмірі мен шығармашылығы, балаларға арналған шығармаларының мазмұны, кейіпкерлері.

1929 жылы Қызылорда облысының Сырдария ауданында туған. Ұлты татар болғанмен, шығармаларын қазақ тілінде жазды. 1953 жылы Н.В.Гоголь атындағы Қызылорда педагогика институтын бітірген. 1953–1957 жж. орта мектепте қазақ тілі мен әдебиетінің мұғалімі, 1957–1961 жж. Қазақстан Жазушылар одағының Қызылордадағы облысаралық бөлімшесінің әдеби кеңесшісі, 1961–1963 жж. Мәскеудегі Жоғары әдебиет курсының тыңдаушысы болған.

     1954 жылы Қазақтың мемлекеттік көркем әдебиет баспасынан балаларға арналған «Күтпеген кездесу» деген алғашқы әңгімелер жинағы жарық көрді. «Арал Робинзондары» (1956), «Балақалам» (1959) әңгімелері, 1960 жылы ересектерге арналған «Тюльпандар гүл шашқанда» әңгімелері, «Хрусталь алқалар» (1965), «Айдарлыдағы кездесу» (1967), «Алтын кілт» (1976), «Құм қаланың қыздары» атты әдеби кітаптары жарық көрді. 1969 жылы Молдован жазушысы Раиса Лунгурдың «Марцишор» повесін қазақ тіліне аударған.

Тапсырмалар:

Хронологиялық кесте

ІІІ топ. Екі автордың балаларға арналған шығармаларын «Қазақ балалар хрестоматиясы» бойынша талдау жұмыстары

ІҮ топ. Поэзия минуты: Ақын өлеңдерін мәнерлеп оқу.

Студенттер жаңа тақырып туралы мәліметтерді түртіп алады, дәріс материалдарын жинақтайды














Дәріс материалдары

ІҮ. Білім, іскерлік, дағдыларды қалыптастыру, практикалық тапсырмаларды орындау

25 мин

1.Мектеп оқулықтарындағы М.Мақатаев пен С.Баязитов шығармаларының берілуі және оның балаларға әсерін талдау жұмыстары.

2.»Айналмалы бекет» арқылы өтілген тақырып бойынша тест құрастыру, ықтимал жауаптарын жазу

3. Шығармашылық тапсырма:

1.Образға кіру

2.Талдау және қиялдау

3.Суырыпсалма ақын

4.Диалог-ертегі

5.Жұмбақ құрастыру

4. Балаларға арналған шығармалары бойынша сурет салу

РАФТ әдісі бойынша шығармашылық жұмыс. 
Рөль – ХХІ ғасыр ұрпақтары 
Аудитория – ақын
Форма – хат немесе арнау 
Тақырып – «Ғасыр ақыны» 

Білім, іскерлік дағдыны дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды

Таратпа материалдар, оқулықтар, шығармашылық дәптер

Ү. Қорытынды, рефлексия, (нәтижелерді қорғау, іс-әрекетті талдау)

10 мин

Кері байланыс

"Бес саусақ" әдісі арқылы жүзеге асады. Оқушылар сабақ бойынша алған әсерлерін бес саусақтың параметрлеріне сәйкес пікір түрінде жазады.

Шынашақ (кіші бөбек)– ойлау процессі; мен бүгін қандай ақпарат не тәжірибе алдым?

Аты жоқ саусақ– мақсатқа жету; мен бүгін не істедім және не нәрсеге қол жеткіздім?

Ортан терек – көңіл-күй жағдайы; менің бүгінгі көңіл-күйім қандай және ол жұмыс барысына қалай әсер етті? Неліктен?

Сұқ саусақ (балаң үйрек)– көмек, қызмет көрсету; мен бүгін кімге көмек көрсеттім? Ол қандай нәтиже берді?

Бас бармақ – өзін-өзі бағалай, белсенділік таныту; Мен өзімді қалай сезіндім? Неліктен? Ертеңгі күнге қандай жоспарым бар?

ҮІ. Білімді бақылау, бағалау

5 мин

Бағалау критерийлері:
3 (жасыл) жан – жақты ізденген, жауабы толық, дәлелді.
2 (сары) тек оқулықтағы материалмен шектелген
1 (қызыл) толық емес, жартылай жауап

Стикерлер арқылы бағаланады

Стикерлер, плакаттар

ҮІІ. Үй тапсырмасын беру

5 мин

Үй тапсырмасын орындалу ретін түсіндіреді

Студенттер оқытушының тапсырмаларын дәптерлеріне жазады




Автор жинақтары, кітаптары

Практикалық тапсырма


Шығармашылық тапсырма

«Елім барда», «Қара өлең «Қайырлы түн» өлеңдерін жатқа айту

Балаларға арналған шығармаларының мазмұнын біліп, өзіндік пікір айтуға дайындық

Студенттердің білім көрсеткіші:


Студенттер сабақтағы білім көрсеткіштері мен белсенділігіне қарай бағаланады



Оқытушының сабақты өзіндік талдауы

Рефлексия

Үш бірлікті мақсаттың орындалуы:



Жалпыадамзаттық рухани құндылықтың, 5Т сабақ барысында көрініс табуы


Сабақ процесінде кері байланыстың болуы


Бүгін студенттер не білді?


Топтағы ахуал қандай болды?


Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?


Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?


Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Студенттердің білім көрсеткіші:





















2


Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Олимпиады «Весенне-летний фестиваль знаний 2024»

Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее