Педагогтың аты-жөні: | Бекишева А.М. |
Пәні | Математика |
Бөлімі: | 2А бөлім.Екі таңбалы сандарды қосу,азайту.Жүздіктер.Есеп. |
Күні: | 18.11.2021ж. |
Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Тиімді тәсілмен қосу және азайту. Есепті әртүрлі тәсілмен шығару. |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 2.1.2.3. ** Қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолдану; 2.4.3.1. 100-ге дейінгі сандар, 1000-ға дейінгі жүздіктер тізбектерінің заңдылығын анықтау |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар орындай алады: 100 көлеміндегі сандарды қайталап, санайды; Тапсырмаларды топтық , жеке, жұптық жұмыстарда бірлесіп орындай алады; Жүздіктерді ауызша қосу жəне азайтады; |
Тілдік мақсат | Тиімді тәсілдер. Түйінді сөздер мен сөз тіркестері. Тірек сөздердің айтылуын ,есте сақтау дағдысын қалыптастыру; тірек сөздерді сабақ барысында қайталату. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/ Уақыты | Педагогтың іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Басы Ұйымдастыру кезеңі.
3мин | Оқып білім аламыз Біз көңілді баламыз. Математика пәнінде Тапқыр, алғыр боламыз. Расында да бүгін сіздердің тапқырлықтарыңыз бен алғырлықтарыңыз өте қажет. Себебі бүгінгі сабақтың тақырыбы: Тиімді тәсілмен қосу және азайту. Есепті әр түрлі тәсілмен шығару. Талқылауға арналған сұрақтар: Не себепті......деп ойлайсыз 1. 1 жүздікте қанша онд. бар? 2. 4ц қанша кг бар? 3. 9 дм қанша см бар? 4 .5 м қанша см бар? 5. 30 онд. қанша жүздік бар? 6. 1 мыңдықта қанша жүздік бар? | Балалар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл –күйлерін көтереді.
Сұрақтарға жауап береді.
1 жүзд.=10 онд. 4ц = 400 кг 9дм = 90 см 5м = 500 см 30онд. = 3 жүзд. 1000 = 10жүзд. | Белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» | Слайд №1,2
Слайд №3,4
|
Ортасы
5 мин | Жаңа сабақты түсіндіру.Сабақ мақсатымен таныстыру. «Зерттеу жүргіз» ( 8+6 )+2 8+(6+2) ( 8+2)+6 Зерттеу жүргізейік қайсысы тиімді екен? | -Сырымға көмектесе отырып, әр бала өз нұсқасын ұсынады. - Берілген тапсырмаларды топта талқылайды; - Әр топ өз нұсқасын айтып, дәлелдейді; - Қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін қолданады; |
Жарайсыңдар! | Слайд № 5
|
5 мин | 1- тапсырма: ӨЖ «Есепте» Зерттеу жүргізейік қайсысы тиімді екен? Балалар өздік жұмысы дәптерлеріңізге орындап отырыңыздар. Жақша ішіндегі қосылғыштарды жақша сыртындағы қосылғыштармен ауыстырғанымен, қосындының мәні өзгермейді. a+(b+c) b+(a+c) c+(a+b) 9+6+1=(9+1)+6=16 7+5+3 =(7+3)+5=15 5+9+5 =(5+5)+9=19 10+2+8 =10+(2+8)=20 6+30+4=(6+4)+30=40 45+7+3 =45+(7+3)=55 |
- Берілген тапсырманы өзара талқылайды; - Есептерді тиімді тәсілмен есептеп үйренеді; - Есептің мәнін табады; | ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау.
| 2-сынып оқулығы. Слайд №6 ,7
Жұмыс дәптері |
5 мин | 2-тапсырма: ТЖ. Тиімді тәсілмен есепте. 1-топ. 2-топ 3-топ (71+16)+9 24+(48+6) (52+35)+8 41+(25+9) 32+(8+19) (53+19)+7 |
Берілген тапсырманы топта талқылап орындайды | Алақан әдісі арқылы бағалау | Слайд №8
|
Сергіту сәті 3мин
| «Көңілді күн» | Би жаттығуларын қайталайды |
| https://youtu.be/xyS4WWbtttM |
5мин | 3 – тапсырма: «Есепте» ТЖ Берілген сызба арқылы есептерді шығару. Есепті әртүрлі тәсілмен есептей аласың ба? Шарты: сары шымшық - 3 Көгершін – 4 ? Торғай – 6 Сұрағы: Жемсауытта барлығы неше құс болды? | Қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолданады. Есептің мәнін табады; Бір-бірінің жауабын тыңдап, қателерін түзетеді; | ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.
| Слайд № 9
|
| 4 - тапсырма«Жұбын тап» ЖЖ Мысалдар жұбын табу. 3 ц + 4 ц = 7 ц 300 кг + 400 кг = 700 кг 1 ц + 5 ц = 6 ц 100 кг + 500 кг = 600 кг 96см – 3см = 93см 9дм 6см – 3см = 9дм 3см 10 ц – 6 ц = 4 ц 1000 кг – 600 кг = 400 кг 10дм – 5дм = 5дм 100см – 5дм = 50см 8 ц – 5 ц = 3 ц 800 кг – 500 кг = 300 кг | - Берілген тапсырманы жұпта талқылыйды; - Толық жүздіктерді қалай қосып, азайтуға болатытын түсіндіреді; - Шамалардың мәнін анықтайды; - Шамаларды салыстыра отырып, жұбын табады | «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалау: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» | Слайд №10
|
5мин | 5- тапсырма: ТЖ «Маймылды тамақтандыр» Бананда жазылған есепті шығарып, маймылды тамақтандыр. Қай топ көп банан жинаса жеңімпаз аталады. | Бананда жазылған есепті дұрыс шығарса маймылды тамақтандырады. Бір-бірінің жұмыстарын тексереді, қателерін түзетеді; | ҚБ: Алақан арқылы бір-бірін бағалау
| Жұмыс дәптері |
Соңы 2мин | Қорытынды. Үй тапсырмасы: 17-бет № 4. Бағалау. | Сабақтың қорытындысын, қосу мен азайтудың тиімді тәсілдерін айтады Қосудың қасиеттерін атайды. |
| Слайд №11
|
Кері байланыс 2мин | «Жетістік баспалдағы»
| Сабақтан алған әсерлерін жетістік баспалдақ арқылы білдіреді | Баспалдақты орын таңдау арқылы өз-өздерін бағалайды | Слайд №12
|