«Весенне-летний фестиваль знаний 2024»

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу бойынша презентация және сабақ жоспары енгізілген. Дидактикалық материалдары т олық қамтылған.

Олимпиады: Математика 1 - 11 классы

Содержимое разработки


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.4С Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер және олардың жүйелері

Мектеп: Атырау қаласы ХББ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Шамеденова Л.Х.

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.2.17

екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі туралы түсінігінің болуы;

6.2.2.18

екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі реттелген сандар жұбы болатынын түсіну;

Сабақ

мақсаттары

Оқушылар:

  • екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі туралы түсінік беру;

  • екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешудің анықтамасын түсіндіру;

  • екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі реттелген сандар жұбы болатынын түсіндіру.

Бағалау

критерийлері

Оқушылар:

  • екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі туралы түсінігі бар;

  • екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешудің анықтамасын біледі;

  • екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі реттелген сандар жұбы болатынын түсінеді.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешудің анықтамасын біледі;

Бөлім бойынша лексика және терминология

  • екі айнымалысы бар теңдеу;

  • теңдеулер жүйесі;

  • жүйенің шешімі;

  • алмастыру тәсілі;

  • қосу тәсілі;

  • мәндес жүйелер;

  • екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

  • бір теңдеуден ... өрнектеп аламыз;

  • жүйенің екінші теңдеуіне ... қоямыз;

  • екінші айнымалының сәйкес мәнін анықтаймыз;


Құндылықтарды

дарыту

Әлемдік проблемаларын ескере отырып, жаһандық азаматтық сезімін дамыту. Өзіне және басқаларға құрметпен қарауды, пікірлерін тыңдауды, өз ойын ашық айтуды, ынтымақтастықты жұптық және топтық жұмыстар арқылы дарыту.

Пәнаралық

байланыстар

Күнделікті өмірден мысалдар алып екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу құру, осы түсінігін жаратылыстану бағытындағы пәндерді оқығанда пайдалану.

АКТ қолдану

дағдылары

GeoGebra бағдарламасы арқылы екі айнымалысы бар теңдеулерді шешу жолын қарастыру

Бастапқы білім

Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің анықтамасын білу; бір айнымалыны екінші бір айнымалы арқылы өрнектей алу; бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу дағдылары.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы


0 – 4 мин







Ұйымдастыру кезеңі

Бірлескен оқу ортасын құру.

Үй жұмысы бойынша ауызша тексеру, екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесінің шешімі болатын сандар жұбын тексеру.

Теориялық сұрақтары:

  • екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі туралы, мысал келтіріңіз;

  • екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешудің анықтамасын тұжырымда;

  • екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі реттелген сандар жұбы болатынын түсіндір.




Слайд 4

Сабақтың ортасы


4 – 8 мин















8 – 18 мин




























18 – 20 мин









20 – 28 мин


















28 – 30 мин





30 – 37 мин

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі туралы түсінік беру:

Коэффициенттері нөл болмайтын екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі:

- бір ғана шешімі болады, егер ;

- шешімі болмайды, егер ;

- шексіз көп шешімі болады, егер

Жеке жұмыс үлестірмелері

1. (0,5; -3,5) сандар жұбы теңдеулер жүйесінің шешімі бола ма?

1) ; 2)

Жауабы: 1).

2. Теңдеулер жүйесін құрып, шешімін жазыңыздар:

Динара 100 тг–ге дәптерлер сатып алды: жазу дәптерін 5 тг-ден және есеп дәптерін 9 тг-ден. Динара әрқайсынан қанша дәптер сатып алды, егер есеп дәптерін жазу дәптерінен 5 есе артық алғаны белгілі болса?

Жауабы: , (2; 10).

3. Айнұр екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу құрды 1999х + 12у = 3. х – тің коэффициенті оның туған жылы, у – тің коэффициенті туған айы, бос мүше туған күні. Айнұрдың туған күнін жазыңыз.

Жауабы: 3.12.1999ж.

4. Берілген теңдеулер жүйесінің неше шешімі бар?

Жауабы: шешімі жоқ.

Дескриптор: Білім алушы:

  • теңдеулер жүйесінің шешімін дұрыс анықтайды;

  • шарты бойынша екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін дұрыс құрады, шешімін табады;

  • теңдеу бойынша сұраққа дұрыс жауап береді;

  • формуланы дұрыс пайдаланып теңдеулер жүйесін шешімдер санын табады.

Жұптық жұмыс тапсырмалары


Теңдеулер жүйесі

шешімі

1

1

Шексіз көп шешімі бар

2

2

(1; -1)

3

3

(-34,5; -28)

4

4

(20; 16)

5

5

Шешімі жоқ



6

6

Жауабы: 1-5; 2-6; 3-1; 4-2; 5-3; 6-4

Дайын жауапты тақтада көрсетіңіз, сол арқылы жұптар арасында өзара бағалау жүргізіңіз.

Шығармашылық тапсырма

Теңдеулер жүйесін құрып, шешімдерін табыңыз.

1.

Аулада тауықтар және көжектер жайылып жүр. Олардың бастарының саны 6, ал аяқтарының саны 20. Аулада қанша тауық және қанша көжек жайылып жүр.

Жауабы: ; (2; 4).

2.

Екі санның қосындысы 10 ға тең. Бірінші сан екінші саннан 4 – ке артық. Осы сандарды табыңдар.

Жауабы: ; (7; 3).

Мұғалім тапсырмаларды сыныппен талдап, түсіндіріп, бағалау жүргізеді.


Слайд 5


Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы

Т.А. Алдамуратова,

Т.С, Байшоланов,

Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015.

ISBN 9965-34-442-6





Слайд 6


Қосымша 1

























Қосымша 2


Л.Г.Петерсон Алгебра 8 класс часть -1 Москва 2017 г.




Слайд 7











Қосымша 3



Слайд 8

Сабақтың соңы


37 – 40 мин

Сабақты қорытындылау:

  • екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі туралы түсінік;

  • теңдеулер жүйесін құру алгоритмін талдау.

Үйге тапсырма

а – ның қандай мәнінде теңдеулер жүйесінің бір ғана шешімі болады?

Рефлексия

Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы

Т.А. Алдамуратова,

Т.С, Байшоланов,

Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015.

ISBN 9965-34-442-6


Қосымша 4


Слайд 9 - 10

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

Ұсынылған тапсырмалар біртіндеп күрделенеді, деңгейі жоғары оқушылар үшін шығармашылық тапсырмалар дайындалды.

Жұптық жұмыста өзара бағалау,өзін өзі бағалау, мұғалімнің бағалауы. Әр жұмыстан кейін кері байланыс жасап отыру.

Дұрыс отыруын қадағалау, жұмыстану кезінде емін еркін қозғалыста болуға мүмкіндік беру.







2

Содержимое разработки


Жеке жұмыс үлестірмелері

1. (0,5; -3,5) сандар жұбы теңдеулер жүйесінің шешімі бола ма?

1) ; 2)

2. Теңдеулер жүйесін құрып, шешімін жазыңыздар:

Динара 100 тг–ге дәптерлер сатып алды: жазу дәптерін 5 тг-ден және есеп дәптерін 9 тг-ден. Динара әрқайсынан қанша дәптер сатып алды, егер есеп дәптерін жазу дәптерінен 5 есе артық алғаны белгілі болса?

3. Айнұр екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу құрды 1999х + 12у = 3. х – тің коэффициенті оның туған жылы, у – тің коэффициенті туған айы, бос мүше туған күні. Айнұрдың туған күнін жазыңыз.

4. Берілген теңдеулер жүйесінің неше шешімі бар?




Содержимое разработки

Жұптық жұмыс тапсырмалары


Теңдеулер жүйесі

шешімі

1

1

Шексіз көп шешімі бар

2

2

(1; -1)

3

3

(-34,5; -28)

4

4

(20; 16)

5

5

Шешімі жоқ



6

6


Содержимое разработки

Шығармашылық тапсырма

Теңдеулер жүйесін құрып, шешімдерін табыңыз.

1.

Аулада тауықтар және көжектер жайылып жүр. Олардың бастарының саны 6, ал аяқтарының саны 20. Аулада қанша тауық және қанша көжек жайылып жүр.

2.

Екі санның қосындысы 10 ға тең. Бірінші сан екінші саннан 4 – ке артық. Осы сандарды табыңдар.


Содержимое разработки

Сабақты өткізуге әдістемелік ұсыныстар.

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелері

6.2.2.17

екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі туралы түсінігінің болуы;

6.2.2.18

екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі реттелген сандар жұбы болатынын түсіну;

Сабақты ұйымдастыру кезеңінен бастаңыз.

Оқушылар ақпаратты игеретін және өздері игерген мәліметті бұған дейін меңгерген білімдерімен байланыстыратын белсенді орта, тапсырмаларды орындау үшін, сабақ барысындағы жұмыстарға белсенді қатысуы үшін біріккен оқу ортасын құрыңыз.

Үй жұмысы бойынша ауызша тексеру, екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесінің шешімі болатын сандар жұбын тексеру.

Теориялық сұрақтары:

  • екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі туралы, мысал келтіріңіз;

  • екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешудің анықтамасын тұжырымда;

екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі реттелген сандар жұбы болатынын түсіндір.

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі туралы түсінік беру:

Коэффициенттері нөл болмайтын екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі:

- бір ғана шешімі болады, егер ;

- шешімі болмайды, егер ;

- шексіз көп шешімі болады, егер

Жеке жұмыс үлестірмелері

1. (0,5; -3,5) сандар жұбы теңдеулер жүйесінің шешімі бола ма?

1) ; 2)

Жауабы: 1).

2. Теңдеулер жүйесін құрып, шешімін жазыңыздар:

Динара 100 тг–ге дәптерлер сатып алды: жазу дәптерін 5 тг-ден және есеп дәптерін 9 тг-ден. Динара әрқайсынан қанша дәптер сатып алды, егер есеп дәптерін жазу дәптерінен 5 есе артық алғаны белгілі болса?

Жауабы: , (2; 10).

3. Айнұр екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу құрды 1999х + 12у = 3. х – тің коэффициенті оның туған жылы, у – тің коэффициенті туған айы, бос мүше туған күні. Айнұрдың туған күнін жазыңыз.

Жауабы: 3.12.1999ж.

4. Берілген теңдеулер жүйесінің неше шешімі бар?

Жауабы: шешімі жоқ.

Дескриптор: Білім алушы:

  • теңдеулер жүйесінің шешімін дұрыс анықтайды;

  • шарты бойынша екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін дұрыс құрады, шешімін табады;

  • теңдеу бойынша сұраққа дұрыс жауап береді;

  • формуланы дұрыс пайдаланып теңдеулер жүйесін шешімдер санын табады.

Жұптық жұмыс тапсырмалары

Оқушылар алған түсініктерін пайдалану үшін, бір – біріне қажет болған кезде көмектесіп, түсіндіре оқыту үшін жұптық жұмыс ұйымдастырыңыз.


Теңдеулер жүйесі

шешімі

1

1

Шексіз көп шешімі бар

2

2

(1; -1)

3

3

(-34,5; -28)

4

4

(20; 16)

5

5

Шешімі жоқ



6

6

Жауабы: 1-5; 2-6; 3-1; 4-2; 5-3; 6-4

Дайын жауапты тақтада көрсетіңіз, сол арқылы жұптар арасында өзара бағалау жүргізіңіз.

Шығармашылық тапсырма

Теңдеулер жүйесін құрып, шешімдерін табыңыз.

1.

Аулада тауықтар және көжектер жайылып жүр. Олардың бастарының саны 6, ал аяқтарының саны 20. Аулада қанша тауық және қанша көжек жайылып жүр.

Жауабы: ; (2; 4).

2.

Екі санның қосындысы 10 ға тең. Бірінші сан екінші саннан 4 – ке артық. Осы сандарды табыңдар.

Жауабы: ; (7; 3).

Мұғалім тапсырмаларды сыныппен талдап, түсіндіріп, бағалау жүргізеді.


Сабақты қорытындылау:

  • екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі туралы түсінік;

  • теңдеулер жүйесін құру алгоритмін талдау.

Үйге тапсырма

а – ның қандай мәнінде теңдеулер жүйесінің бір ғана шешімі болады?

Сабақ соңында оқудағы іс – әрекеті туралы рефлексия жүргізіңіз.

Ресурстар:

  1. Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы, Т.А. Алдамуратова, Т.С., Байшоланов, Е.С., Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015 ж. ISBN 9965-34-442-6

  2. А.П.Ершова, В.В.Голобородько. Математика. 7 класс. Самостоятельные и контрольные работы. Москва. Илекса. 2015 г.

  3. Л.Г.Петерсон Алгебра 8 класс часть -1 Москва 2017 г.




Содержимое разработки

Сабақ тақырыбы Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелері

Сабақ тақырыбы

Екі айнымалысы бар

сызықтық теңдеулер жүйелері

оқу мақсаттары 6.2.2.17 екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі туралы түсінігінің болуы; 6.2.2.18 екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі реттелген сандар жұбы болатынын түсіну;

оқу мақсаттары

6.2.2.17

екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі туралы түсінігінің болуы;

6.2.2.18

екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі реттелген сандар жұбы болатынын түсіну;

Сабақ мақсаттары - екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі туралы түсінік беру; - екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешудің анықтамасын түсіндіру; - екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі реттелген сандар жұбы болатынын түсіндіру.

Сабақ мақсаттары

- екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі туралы түсінік беру;

- екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешудің анықтамасын түсіндіру;

- екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі реттелген сандар жұбы болатынын түсіндіру.

Қайталау сұрақтары:  екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі туралы, мысал келтіріңіз; екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешудің анықтамасын тұжырымда; - екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі реттелген сандар жұбы болатынын түсіндір

Қайталау сұрақтары:

  • екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі туралы, мысал келтіріңіз;
  • екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешудің анықтамасын тұжырымда;

- екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі реттелген сандар жұбы болатынын түсіндір

Үйге тапсырма а – ның қандай мәнінде теңдеулер жүйесінің  бір ғана шешімі болады ?

Үйге тапсырма

а – ның қандай мәнінде теңдеулер жүйесінің

бір ғана шешімі болады ?

Рефлексия

Рефлексия

Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Олимпиады «Весенне-летний фестиваль знаний 2024»

Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее