«Зимний фестиваль знаний 2025»

Дыбысты қалай қаттырақ шығаруға болады?

Барлық оқушылар: Оқушылар қатты және бәсең дыбыстарды ажыратады.

Көптеген оқушылар: Дыбыстардың қуатын зерттейді.

Кейбір оқушылар: Оқушылар өз ойларын жүйелеп жеткізеді. Олардың байланысын біледі.

Олимпиады: Литературное чтение 1 - 4 классы

Содержимое разработки

Пән:Жаратылыстану

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп:С.Сейфуллин атындағы №7 мектеп-гимназиясы КММ

Күні:25.04.18.

Мұғалімніңаты-жөні:Кашкынбаева Н.Ш.

Сынып:2 Б

Қатысқандар саны: 29

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Дыбысты қалай қаттырақ шығаруға болады?


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқубағдарламасына сілтеме)

2.5.3.1 дыбыс көздерін дауыс қаттылығына қарай жіктеу;

2.1.2.2 - бақылаудың басты белгілерін анықтау (мақсат, нысан, жоспар, мерзім, нәтиже);


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Оқушылар қатты және бәсең дыбыстарды ажыратады.

Көптеген оқушылар: Дыбыстардың қуатын зерттейді.

Кейбір оқушылар: Оқушылар өз ойларын жүйелеп жеткізеді. Олардың байланысын біледі.

Бағалау критерийлері

  • дыбыс қуатының әр түрлі болатынын біледі және оны сипаттай алады.

Тілдік мақсаттар

Дыбыс көздері мен олардың атауларын, қатты бәсең дыбыс сөздерін қолданады.

Құндылықтарды дарыту

еңбек және шығармашылық, қазақстандық патриотизм және жаһандық азаматтық құндылықтарын дарыту


Дүниетану, физика.

Пәнаралық байланыстар


АКТ қолдану дағдылары

Аудио, слайд, бейнебаян



Бастапқы білім

Дыбыс көздері мен дыбыстардың таралу жолдарын біледі.

Сабақтың жоспарланғанкезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы 5 мин

(МК) Шаттық шеңбер «Қайырлы таң!»

Кел, жаныма тұр, сыныптас.

Өз алақаныңды маған аш.

Міне, менің қолым бос,

Жылуыма жылу қос!

/оқушылар тұрып бір-бірін қолдарынан ұстап сәттілік тілейді, рахмет айтады/

(Т)Тыңда! Анықта!

Аспаптарды көрсету арқылы сабақтың тақырыбын ашу.

-Дыбыстар қандай болады?

-Көрмеден не көруге болады?

-Бұл музыкалық аспаптардың қандай ортақ қасиеті бар деп ойлайсыңдар? /бәрі де үн, дыбыс шығарады/

-Ал қандай айырмашылығы бар? Олардың дыбысы туралы не айтуға болады? /кейбір аспаптардың дыбысы қатты, кейбіреулерінің дыбысы бәсең болады/

-Ендеше бүгінгі сабақта не жайлы әңгіме өрбітеміз?

/оқушылардың жауаптарын тыңдау/

Сабақтың тақырыбы: Дыбысты қалай қаттырақ шығаруға болады?деп аталады.

Мақсаты :әр түрлі жұмыстар жасай отырып, дыбыстың қаттылығы қалай өзгеретінін білетін боласыңдар.


Бағалау критерийлерін құрастыру. Критерий: дыбыс қуатының әр түрлі болатынын біледі және оны сипаттай алады.









КӨРМЕ


Музыкалық аспаптар,

Сабақтың ортасы

Олай болса назарымызды бейне баянға аударамыз.

Оқушыларға музыкалық аспаптар туралы бейне баян көрсету.

-Балалар, мына аспаптар қалай аталады?

-Кім домбырада ойнай алады?

-Аспаптардың қандай түрлерін білесіңдер?

-Шертпелі аспаптар, үрмелі аспаптар, ішекті аспаптар және ......

/оқушылардың жауаптарын тыңдау/

(Т, Қ)Музыкалық аспаптармен жұмыс 2 мин

Алдарыңа берілген музыкалық аспаптармен зерттеу жұмыс жасап көреміз.

Яғни қандай мақсатпен зерттеу жүргіземіз? деп ойлайсыңдар? Болжап көрейікші. Дұрыс айтасыңдар.

Қазір топта бірігіп музыкалық аспаптардың дыбысын қалай қаттырақ немесе бәсеңірек шығарып көруге болатынын байқаймыз.

/Оларда ойнап, қандай және қалай дыбыс шығаратынын анықтайды/. Кестені толтырады.

Бір-бірімен бөліседі.


Аты:

Дыбысы: Қатты, бәсең.


Зерттей жұмысынан соң: Алынған нәтижелер болжанған жауапқа сәйкес келді ме? Мақсаты дұрыс анықталды ма?

Сергіту сәті «Музыкалық қабілет» ойынын ойнайық.Әр топ аспапта қатты немесе бәсең дыбыс шығарып көреді. Қалған оқушылар дыбыстың бәсең, қатты екенін анықтай алады.


(Жұппен жұмыс ҚБ ) Шығармашылық жұмыс.

5 мин Жұмыс дәптері бойынша ұсыныстар. 55 жұмыс парағымен жұмыс жасаймыз. Шейкер жасаймыз.

Тапсырма: Бәсең және қатты дыбыстарды анықтау, ажырату.


(Ө,ҚБ) Карточкалармен жеке жұмыс 3 мин

Тапсырма: Музыкалық аспаптар дыбыстарының қуатын сипатта. Мысалы: қатты/әлсіз, жуан/жіңішке.

Жалпы өзара тексеру өткізіледі.

Қобыз, Күйсандық,сылдырмақ, барабан,горн, домбыра



Бейне баян 2мин








Музыкалық аспаптар: барабан камертон, дыбыс ұлғайтқыш пен күріш.

























ҚБ карточкалары



Сабақтың соңы

Рефлексия: -Қане, балалар!

Оқыдық, салыстырдық.

Тәжірибе де жасадық,

Соныменен сабақта

Не білдік, не үйрендік?


Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізіп, сұрақтарға жауап береді:

- Нені білдім, нені үйрендім?

- Нені толық түсінбедім?

- Қандай жұмысты жалғастыру қажет?

-Сабақтың басында аталған мақсаттарға қол жеткіздім бе?


Жетістік баспалдағы.

Дифференциация –оқушыларға

Қалай көбірек қолдау көрсетуді

Бағалау – оқушылардың

материалдымеңгеру

Денсаулық және қауіпсіздік

Техникасының сақталуы










































Қобыз

Күй сандық

Сылдырмақ

Барабан

Горн

Домбыра

Қатты







Бәсең










Қобыз

Күй сандық

Сылдырмақ

Барабан

Горн

Домбыра

Қатты







Бәсең










Қобыз

Күй сандық

Сылдырмақ

Барабан

Горн

Домбыра

Қатты







Бәсең












Қобыз

Күй сандық

Сылдырмақ

Барабан

Горн

Домбыра

Қатты







Бәсең












Қобыз

Күй сандық

Сылдырмақ

Барабан

Горн

Домбыра

Қатты







Бәсең












Қобыз

Күй сандық

Сылдырмақ

Барабан

Горн

Домбыра

Қатты







Бәсең












Қобыз

Күй сандық

Сылдырмақ

Барабан

Горн

Домбыра

Қатты







Бәсең












Қобыз

Күй сандық

Сылдырмақ

Барабан

Горн

Домбыра

Қатты







Бәсең










Қобыз

Күй сандық

Сылдырмақ

Барабан

Горн

Домбыра

Қатты







Бәсең















Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Олимпиады «Зимний фестиваль знаний 2025»

Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее