«Зимний фестиваль знаний 2025»

Адамдар жануарлардан не алады?

Мақсаты: жабайы және үй жануарларын ажырату

қоршаған әлем құбылыстары үдерістері нысандарын зерттеу қажеттігін түсіндіру

Олимпиады: Литературное чтение 1 - 4 классы

Содержимое разработки


Қысқа мерзімді жоспар

Пән:жаратылыстану

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жануарлар

Күні:

Сынып: 1

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Адамдар жануарлардан не алады?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.2.2.2. Жабайы және үй жануарларын ажырату

1.1.1.1 Қоршаған әлем құбылыстары үдерістері нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсіндіру.

Ойлау деңгейлері

Білу,түсіну,қолдану/ҚБ/

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:Жабайы жануарлар және үй жануарларын атайды

Көптеген оқушылар: қоршаған әлемнің құбылыстарын, үдерістерін және нысандарын зерттеу қажеттілігін түсінеді.

Кейбір оқушылар: жаңа сабақта алған білімдерін өмірде қолданады.

Тілдік мақсаттар

Терминдер


Оқушылар жабайы және үй жануарларын салыстырады,суреттей алады,мысалдар келтіріп шынайы өмірмен байланыстырады,себептерін түсіндіре алады ет пен жұмыртқа неден алынатынын,мазмұндап айтып бере алды,өзін-өзі және тобын бағалайды.

Құндылықтарды дарыту




Оқушылар бойында жануарлаға деген мейірім,еңбекке деген құлшыныс пайда болады және оларға қамқорлық жасау керек екенін біледі.

Пәнаралық байланыстар

дүниетану,музыка

Үй жануарларының хоры” ойыны.

Бірінші топ — сүт беретін жануарлар; екінші — үйде ұсталатын жануарлар; үшінші топ — жұмыртқа беретін, ал төртінші топ — қымыз беретін жануарлар.

Ойын шарты: “Тек сүт беретін жануарлар әндетеді (ме-ме-ме, мө-мө-мө-му)”. Әрі қарай үйде ұстайтын жануарлар әндетеді. Содан кейін жұмыртқа беретін жануарлар, соңынан тек сусын беретін жануарлар әндетеді.

АКТ қолдану дағдылары

Презентациялар психологиялық дайындықта,топқа бөлуде,жануарлардың пайдасы туралы және не алатыны туралы бейнеролик пен , I.mektep kz. электронды оқулық,ойын: Бұл ненің дыбысы? ,сергіту сәтінде.

Бастапқы білім


Оқушылар үй жануарларын таниды,ұлттық тағамдарды біледі.Ет,сүт,киімнің жануарлардан қалай алынатынын түсінеді.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


Сабақ басында:

Құрт – майымыз көп болсын,
Қарнымыз тоқ болсын.
5-ке оқып сабақты
Нашар баға жоқ болсын.

Сынып 3 топқа бөлінеді

«Үй жануарлары »,«Ұлттық тағамдар»,«Пайдасы мен зияны»

«Балмұздақ таяқшасы » әдісі


-Қане, балалар, жаңа сабақты бастамас бұрын ойын ойнайық. Зейін қойып тыңдайық.

( қой,арыстан,сиыр,тауық)

-Нелердің дыбыстарын таныдық?Осының ішінен үй жануарларын атайық?

Үй және жабайы жануарлардың белгілері бар үлестірмелі парақшаларды таңдайды.

Үй жануарлары


адамның жанында тіршілік етеді; адам оларға қора, үйшік салады; оларды қоректендіреді; оларды күтеді; төлдеріне қамқор болады.


Жабайы аңдар

орманда мекен етеді; суқоймада тіршілік етеді; тауда мекендейді; далада мекендейді; өзін-өзі қорғайды; өзін-өзі емдейді;


өздері төлдеріне қамқорлық жасайды; өздері қорек табады; өздері ін қазып, үңгірлерді мекендейді.

Зейіндерін шоғырлан

дыру





Топтасу

Өткенді бекіту

Диалогтық әдіс









Үй және жабайы жануарлардың белгілері бар үлестірмелі парақшалар.

Сабақтың ортасы


Адамдар жануарлардан не алады?

МК:Адамдар және жануарлар.

- Анасы не сатып алды?

- Өнімдер қайдан алынaды?

- Адамдар жануарлардан қандай азық-түлік өндіреді?

- Азық-түлік өнімдерінен басқа жануарлардан тағы не алынады?

- Кім шұбат, қымыз ішіп көрді?

- Шұбатты, қымызды немесе құртты қалай жасайтынын көргендерің бар ма?

-“Не себепті ірі үй жануарларын қаланың пәтерінде емес, ауылда асырайды?”


Үй құстары.

-“Кім жұмыртқаның ақуызын жақсы көреді?

- Жұмыртқадан тағы қандай­ ас әзірлеуге болады?”

Үйде ұстайтын жануарлар.

- “Негеш не істеп жатыр?

-Эврика не істеп жатыр?

- Адамға тотықұс, мысық, аквариум балықтары қандай пайда әкеледі?”

Кімнің үйінде осындай жануарлар бар?

Т:Біздің жануарлардан не алатынымыз– жұмыртқа, ет, сүт, тері/жүн/мамық туралы әңгіме құрыңыз.

Қ:жануарлардан алынатын өнімдерді білу.

«Екі жұлдыз,бір тілек»арқылы бағалау


1-ТОП:

Т :Жұмыртқа қосып қарапайым тағам немесе ұн өнімін дайындаңыз.

Қ:оқушылар тауықтың жұмыртқалайтынын біледі.

«Бармақ »әдісі арқылы топтық бағалау.

Жалпыға бірдей:

Ұ,Т: Мүмкіндігінше жануарларды қалай сауғанын бақылап, түрлі жануарлардың сүтінің дәмін көріңіз.

Қ:қай жануар сүт беретінін біледі.

2-ТОП:

(Ұ,Ө) Ет өнімін қай жануарлардан алатынын анықтайды. Мысалы, қойдың еті және т.б.

Қ:оқушылар қандай жануарлар бізге ет беретінін біледі.

«Бағдаршам»әдісі арқылы топтық бағалау.

3-ТОП:

(Ұ,Ө) Теріден (былғары), жүннен, мамықтан жасалған өнімдерге қараңыз. Қайсысы қандай жануардан алынғанын табыңыз. Жануар және одан алынатын өнім туралы сурет салыңыз немесе жазыңыз.

Қ:оқушылар әр түрлі жануарлардан алынатын түрлі өнімдерді біледі.

«Отшашу »әдісі арқылы топтық бағалау.

Сергіту сәті

Дәптермен жұмыс

Ө:Жануарлардан алынатын өнімдердің суретін боя.


Үй жануарларының хоры” ойыны.

Бірінші топ — сүт беретін жануарлар; екінші — үйде ұсталатын жануарлар; үшінші топ — жұмыртқа беретін, ал төртінші топ — қымыз беретін жануарлар.

Ойын шарты: “Тек сүт беретін жануарлар әндетеді (ме-ме-ме, мө-мө-мө-му)”. Әрі қарай үйде ұстайтын жануарлар әндетеді. Содан кейін жұмыртқа беретін жануарлар, соңынан тек сусын беретін жануарлар әндетеді.

Ж: Кесте. -Адамдар жануарлардан не алады?

Керекті сөздер:сиырқора,атқора,қойқора,күрке,түйеқора,жұмыртқа,

сүт,ет,жүн,мамық,шұбат)

Cиыр





Жылқы





Қой





Тауық





Түйе





Жауабы:

СИЫР: сиырқора, сүт, ет.

ЖЫЛҚЫ: атқора, қымыз, ет.

ҚОЙ: қойқора, жүн, ет.

ТАУЫҚ: күрке, жұмыртқа, мамық, ет.

ТҮЙЕ: түйеқора, шұбат, ет

Дескриптор арқылы бағаланады

Оқушы:Адам жануарлардан не алатынын біледі.

Инкубатор,жұмыртқа, азық, су, жылу, жарық, жамылғы.


Қарапайым рецепттер, дайындауға қажетті заттар.









Сиыр сауу ферма және жұмыртқадан балапан жарып шыққан кезін көрсету бейнеролик

Топпен жұмыстанады



Сарамандық жұмыс(көрме)

жүн мен мамықтан жасалған бұйымдар;

ыдысқа құйылған сүт өнімдері: сүт, шұбат, қымыз немесе олардың суреттері;













сергіту бейнеролик

Дәптермен жұмыс



Ойын







Жеке жұмыс

кесте

Сабақтың соңы

Дескриптор:Мұғалім мен оқушы критериалды бағалайды.

Бағалау парағы

Қатысушы:


_______________________

Алынған ұпайлар

Мен өзім

Ұстаз

Топтағы барлық өз міндеттерімді уақытында және сапалы орындадым



Топта берілген тапсырмаларды зейін қойып орындадым



Берілген тапсырмаларды орындау барысында басқа қатысушыларға көмектестім және ынталандырдым.



Басқаларды мұқият тыңдадым



Дәлелді ойлар ұсындым



Талқылау жүргіздім (сыпайы түрде қарсылық көрсетіп, дау тудырған сұрақтарға келісім беруге тырыстым)



Топтағы басқа оқушылардың айтқан ақпараттарын толықтырдым және түсініктеме бердім



Қорытынды:



Ұпайлар: 1және2

14-12ұпай Өте жақсы!

11-9ұпай Жарайсың!

8-6ұпай Жақсы!

Рефлексия



Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы





Диалогтық әдіс,Шеколад коктейлі әдісі,топтық жұмыс,жеке,өзіндік жұмыстар

Сергіту сәті бейнеролик арқылы

Еңбек қауіпсіыздік техникасы сақталды

Сабақ бойынша рефлексия







Жалпы баға





Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:



2:



Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:



2:



Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?






















Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Олимпиады «Зимний фестиваль знаний 2025»

Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее